Přeskočit na obsah

Konference pedopsychiatrů v Opařanech

Ministr Kocáb se v rámci kampaně STOP násilí na dětech, jež vychází z "Národní strategie prevence násilí na dětech v ČR na období 2008 až 2018", konference zúčastnil osobně, protože v této kampani má dětská psychiatrie své nezastupitelné místo. Pedopsychiatři jsou rovněž zastoupeni v meziresortní skupině při ministerstvu zdravotnictví v rámci pracovní skupiny MZ pro prevenci násilí na dětech.
Před zahájením konference proběhlo diskusní setkání zástupců pedopsychiatrů s ministrem Kocábem, ambasadorkou kampaně Ester Janečkovou a dalšími hosty včetně České televize, která dokonce po dva dny na programu ČT24 přinášela zpravodajství z Opařanských dnů. Ministr Kocáb byl seznámen i s tíživou ekonomickou situací dětské psychiatrie a s nevhodným novým modelem vzdělávání, který povede k dalšímu úbytku dětských psychiatrů. Pro delegaci byla připravena dvouhodinová prohlídka léčebny, setkání s dětmi a zdravotníky na všech odděleních a návštěva školy při DPL. Ze slov pana ministra bylo patrné, že je příjemně překvapen, jaké jsou konkrétní parametry péče o dětské psychiatrické pacienty a jaký má dětská a dorostová psychiatrie široký záběr.

Nový model vzdělávání odradí mladé lékaře

Konferenci zahájila ředitelka léčebny MUDr. Iva Hodková spolu s Michaelem Kocábem, jenž také v úvodu vystoupil s krátkým projevem. Následný odborný program byl pestrý a dle hodnocení účastníků na vysoké odborné úrovni. Dokladem toho byl mimo jiné velký zájem o jednotlivé příspěvky a zcela zaplněný konferenční sál po celé dva dny trvání konference, jíž se zúčastnily téměř dvě stovky odborníků, z nichž pouze necelá třetina byli zaměstnanci Dětské psychiatrické léčebny v Opařanech.

V rámci jednotlivých prezentací zazněla aktuální odborná témata z dětské a dorostové psychiatrie, farmakoterapie, dětské neurologie, psychoterapie, klinické psychologie či z ošetřovatelské péče. Velmi diskutovaným tématem byl nový model vzdělávání a zvláště jeho problematičnost vzhledem k jeho délce (osm let, zatímco dosavadní model byl pětiletý). Doc. MUDr. Ivo Paclt, CSc., v této souvislosti například upozornil na nebezpečí dalšího úbytku dětských a dorostových psychiatrů.

V dalších sděleních se například hovořilo o moderních farmakách v komplexním přístupu u pacientů s autismem či ADHD (atomoxetin, methylfenidát, aripiprazol aj.), důležitosti pedopsychiatra v týmu odborníků pečujících o závažně somaticky nemocné děti (s diabetem, epilepsií či hospitalizovaných na JIP) nebo podílejících se na problematice asistované reprodukce atd. Velmi zajímavá byla ikasuistická sdělení z oblasti forenzní praxe nebo vývoje oboru ve vztahu k dětem s významnými poruchami chování. Účastníci měli také možnost vyslechnout zkušenosti a doporučení dětských neurologů z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze u dětí s patologickým EEG, poruchami spánku, Tourettovým syndromem či dosavadní zkušenosti lékařů z kliniky dětské a dorostové psychiatrie v Bratislavě s léčbou ADHD.

Samostatným tématem byla psychoterapie v ambulantní praxi a při hospitalizaci, arteterapie, muzikoterapie, psychosociální hry. Stranou nezůstala ani ekonomická nákladovost hospitalizací chronických dětských pacientů posuzovaná mimo jiné i ve vztahu k efektivitě moderních farmak.

Výměnu praktických zkušeností zejména z lůžkových částí pedopsychiatrické péče přinesl workshop ošetřovatelské péče. V této souvislosti je dobré si připomenout, že Česká republika disponuje celkem 630 lůžky dětské a dorostové psychiatrie. Setkání psychiatrů, pedopsychiatrů, psychoterapeutů a speciálních pedagogů na společném workshopu ukázalo význam společného postupu a moderních přístupů ve vzdělávacím procesu u nemocných dětí.
Konference pedopsychiatrů v Opařanech

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené