Přeskočit na obsah

Kožní projevy při COVID-19

Doktorka Cristina Galván Casas, doktorka Alba Català a další španělští autoři definovali kožní projevy COVID-19 na základě španělské celonárodní studie. Práci přijal k otištění British Journal of Dermatology.

Ve spolupráci se Španělskou dermatologickou společností oslovili autoři všechny dermatology v zemi k zařazení do studie těch pacientů, kteří měli nevysvětlitelné projevy na kůži a diagnózu COVID-19. Zkoumáno bylo 375 případů z období od 3. do 16. dubna.

Dermatologové popsali pět typických klinických modelů. Jedním z nich jsou pseudo-omrzliny – erytémy a edémy v akrálních částech těla, obvykle asymetrické. Pozorovány byly u 19 % případů. Některé kožní projevy, například vezikulární léze, přicházejí mezi prvními příznaky COVID-19. Obvykle se kožní příznaky objevují ve stejnou dobu, jako jiné projevy COVID-19, pseudoomrzliny spíš později.

U pacientů, kteří mají málo symptomů, by mohlo rozpoznání kožních projevů COVID-19 přispět ke správné diagnóze.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Proč bychom měli analyzovat cesty pacientů

29. 2. 2024

V anglickém jazyce rozlišujeme „patient pathway“ a „patient journey“. Zvláště zajímavým tématem s velkým potenciálem ke zlepšení je cesta pacienta v…

Robotických výkonů bude přibývat

28. 2. 2024

Otcem myšlenky založit ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze multioborové centrum robotické chirurgie je přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a…