Přeskočit na obsah

Kraje budou respirátory rozdělovat podle priorit

Prvních 60 tisíc respirátorů zakoupených ministerstvem zdravotnictví pro zdravotníky a sociální služby se má v pátek rozjet do krajů na odběrová místa. Dalších 290 tisíc slibuje ministerstvo zdravotnictví na příští týden. Na tiskové konferenci to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Následně v dalším týdnu počítá ministerstvo s dodávkou 70 tisíc respirátorů. „Snažíme se být maximálně aktivní a shánět tyto pomůcky i v jiných zemích. Postupně se nám to daří, situace na trhu není jednoduchá,“ uvedl Vojtěch.

„V každém kraji vznikne jedno odběrové místo, do kterého budou postupně dodávány respirátory. Kraje by s ohledem na své krajské krizové plány a v souladu s kaskádou priorit, které jim byly doporučeny, měly rozdělit dodané zásoby,“ řekl náměstek ministra Filip Vrubel. Za dodávky do přímo řízených nemocnic bude odpovědné ministerstvo.

Uvedené počty respirátorů nejsou konečné, ministerstvo usiluje o uzavření dalších smluv. „Z celou řadou dalších výrobců a dodavatelů jednáme, věříme, že počet dodavatelů nám bude nabývat. Nyní máme přislíbeny statisíce kusů respirátorů, věřím, že se toto číslo ještě zvýší,“ uvedl Vrubel. Jenže zatím se plány plnit úplně nedaří. „Část dodávek, které jsme očekávali už tento týden, byla přesunuta na další týden,“ přiznal náměstek.

Seznam distribučních míst v krajích je na stránkách lékařské komory

V pondělí má také přiletět armádní speciál s nakoupenými 100 tisíci rychlými testy na protilátky proti SARS-CoV-2 a s částí dodávky z objednaných 20 milionů ústenek. „Roušek je v tuto chvíli poměrně velká nabídka, v řadě případů jsou to ale spekulanti, kteří šroubují ceny. V současné době jsme je schopni nakupovat za zhruba 11 korun za kus. Je to více než před několika týdny, ale v kontextu je to cena příznivá,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví prof. Roman Prymula.

Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr podle ČTK uvedl, že ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek 12. března požádalo o uvolnění 10 tisíc kusů ochranných brýlí. Ve státních rezervách jsou podle něj ještě desítky izolačních bioboxů a tisíce respirátorů a ochranných obleků.

Pro ordinace praktických lékařů darovala firma Sotio ze skupiny PPF ministerstvu zdravotnictví 20 tisíc respirátorů nejvyšší třídy.

Liberecký kraj bude dodávky ochranných pomůcek organizované ministerstvem zdravotnictví skladovat v Krajské nemocnici v Liberci, odtud je bude rozdělovat záchrance, nemocnicím, praktickým a zubním lékařům a dalším. „Nemocnice ještě pár dní vydrží, poměrně špatná je ale situace u praktických lékařů a odborných specialistů a zubařů,“ popsal podle ČTK aktuální situaci s vybavením náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS). Kraj by podle něj potřeboval na deset dní 40 tisíc respirátorů a 80 tisíc roušek jen pro zdravotnictví.

V Plzeňském kraji přijdou respirátory do Fakultní nemocnice v Plzni, která si jich 25 procent ponechá. Další se budou distribuovat ze záchranné služby v Plzni na Borech, a dále z domažlické a klatovské nemocnice. „Respirátory se rozdělí do šesti skupin poskytovatelů procentem, které navrhuje ministr. V první linii je záchranka, ve druhé akutní nemocnice, nemocnice následné péče a pobytové sociální služby. Následují praktičtí lékaři, stomatologové, ambulantní specialisté a šestí jsou lékárníci,“ uvedla pro ČTK krajská radní Milena Stárková (ČSSD). U každé kategorie jsou doporučená procenta z celkového počtu respirátorů, pokud jich ale do kraje přijde málo, tak je otázkou, zda je nenechat v první vlně jen záchrance, nemocnicím a domácí péči, řekla Stárková.

Střídání na postu hlavní hygieničky
Vláda jednomyslně rozhodla o odvolání hlavní hygieničky Evy Gottvaldové a pověřila touto funkcí ředitelku středočeské hygienické stanice Jarmilu Rážovou. Ta vystudovala Lékařskou fakultu hygienickou, pracovala mimo jiné ve Státním zdravotním ústavu a na Hygienické stanici hlavního města Prahy. Působila jako ředitelka odboru ochrany veřejného zdraví na ministerstvu zdravotnictví a v letech 2012 až 2016 jako zástupkyně hlavního hygienika ČR, kterým tehdy byl Vladimír Valenta. Valenta je nyní ředitelem Krajské hygienické stanice Libereckého kraje a inicioval návrh změny zákona, podle kterého by napříště hlavní hygienik musel být jedině lékař. Tuto podmínku Gottvaldová nesplňuje.

 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené