Přeskočit na obsah

Které ženy mají vyšší riziko mrtvice?

Mrtvice u žen bývá první manifestací kardiovaskulárního onemocnění častěji než infarkt. Příčiny nejsou zcela známé, ale část z nich odhaluje nová studie, zveřejněná ve speciálním vydání časopisu Stroke, věnovanému zdraví žen v rámci akce American Heart Association s názve Go Red.

Ukazuje se, že u žen existují specifické rizikové faktory pro mrtvici. Analýzou dat vědci došli ke zjištění, že k nim patří:

  • Menarché před 10. rokem věku.
  • Menopauza před 45. rokem věku.
  • Nízká koncentrace dehydroepiandrosteronu (DHEA).
  • Užívání perorální estrogenové nebo kombinované antikoncepce.

Zvýšené riziko mrtvice mají rovněž ženy s anamnézou těhotenských komplikací, jako je gestační diabetes, hypertenze v graviditě nebo bezprostředně po ní a preeklampsie.

Jiné faktory jako transdermální užívání estrogenové nebo pouze gestagenní antikoncepce vyžadují další objasnění vlivu na výskyt iktů.

Autoři studie proto zdůrazňují, že podle těchto faktorů bude snazší identifikovat osoby, které by měly být důkladně sledovány. Tyto ženy by také s vědomím vyššího rizika mrtvice měly být motivovány k osvojení zdravějšího životního stylu.

Zdroj: Demel SL et al. Stroke Risk Factors Unique to Women. Stroke, 2018; STROKEAHA.117.018415 DOI: 10.1161/STROKEAHA.117.018415

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Význam biomarkerů u karcinomu plic

17. 5. 2022

Více než polovina pacientů s diagnózou pokročilého nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC) podstupuje testování biomarkerů a toto číslo se podle RWE…