Přeskočit na obsah

Látka produkovaná imunitními buňkami by mohla být slibnou pro léčbu roztroušené sklerózy

Látka produkovaná buňkami imunitního systému je schopná léčit psoriázu – kožní onemocnění – u myší a mohla by být účinnou i proti jiným autoimunitním onemocněním, například roztroušené skleróze (RS), uvádí nedávná studie, “Electrophilic properties of itaconate and derivatives regulate the IκBζ–ATF3 inflammatory axis,” publikovaná v časopise Nature. Autoimunitní onemocnění se objevují, když imunitní systém omylem začne považovat vlastní tkáň za cizí a spustí proti ní nepřiměřenou obrannou reakci. Tyto neřízené imunitní odpovědi může způsobit nadměrný zánět – běžný rys těchto chronických stavů.

Je tedy logické, že vědci mají o terapeutické ovlivnění zánětlivé odpovědi velký zájem a protizánětlivá léčba je první volbou pro mnoho autoimunitních chorob.

Makrofágy jsou klíčovými účastníky zánětlivé odpovědi a mohou zánět a imunitní reakce jak indukovat, tak ztlumit.

Předchozí práce týmu z Washington University School of Medicine v americkém St. Louis ukázala, že aktivované makrofágy produkují velké množství sloučeniny zvané itakonát, která působila protizánětlivě. Nyní tým zkoumá mechanismus protizánětlivého působení itakonátu na lidských buněčných liniích a na myších.

Přidání dimethylitakonátu – modifikované formy itakonátu – k lidským a myším makrofágům v laboratorních podmínkách snížilo koncentrace IκBζ, klíčového proteinu v protizánětlivé dráze IL-17. Ta je spojena se vznikem několika autoimunitních a zánětlivých onemocnění. Jelikož v minulosti byly mutace genu pro IκBζ spojeny s vyšším rizikem rozvoje psoriázy, vědci sledovali vliv dimethylitakonátu na kožní buňky a myši se symptomy napodobujícími psoriázu na uších.

Dimethylitakonát potlačil produkci IκBζ v lidských a myších kožních buněčných liniích a u myší léčil psoriázu. Myši tuto látku dostávaly denně po dobu jednoho týdne – na konci tohoto týdne nevykazovaly žádné příznaky psoriázy oproti myším užívajícím placebo, pouze červené a oteklé uši.

Roztroušená skleróza sdílí s psoriázou její původ zprostředkovaný imunitním systémem a dimethylfumarát se používal k léčbě obou nemocí, psoriázy (v Evropě více než 20 let) i RS, coby aktivní složka přípravku Tecfidera schváleného americkou FDA i evropskou EMA. Z této idey a ze skutečnosti, že dimethylitakonát je strukturálně podobný dimethylfumarátu vyšel tým, který teď studuje účinek itakonátových sloučenin na RS u myší.

“Nyní víme, že itakonátové sloučeniny mohou pomoci s autoimunitními nemocemi, konkrétně psoriázou, snad i s roztroušenou sklerózou,” řekl Maxim Artyomov, PhD v tiskovém prohlášení. Artyomov je docentem patologie a imunologie na Washington University a jedním z autorů studie. “Tato malá molekula se ukazuje být skutečně silnou,” dodává.

Zdroj: Marta Figueiredo pro Multiple Sclerosis News Today, dostupné na: https://multiplesclerosisnewstoday.com/2018/04/24/itaconate-produced-by-immune-cells-may-hold-promise-for-multiple-sclerosis/

 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené