Přeskočit na obsah

Léčba leukémie buňkami pupečníkové krve

 

Odebraná pupečníková krev obsahuje asi desetinu kmenových buněk ve srovnání s počtem používaným při konvenčních transplantacích. To zpomalovalo uchycení transplantovaných kmenových buněk v těle příjemce a zároveň rostlo riziko život ohrožujících infekcí u pacienta s oslabeným imunitním systémem. Navzdory těmto nevýhodám jsou považovány kmenové buňky pupečníkové krve za velmi perspektivní.

Jejich obrovskou předností je, že u nich není tak striktní požadavek na shodu mezi dárcem a příjemcem. Vhodného dárce nemůže najít asi třetina pacientů, kteří potřebují transplantaci krvetvorných kmenových buněk.

Tým vedený Colleen Delaneyovou z Fred Hutchinson Cancer Research Center dokázal namnožit kmenové buňky pupečníkové krve v laboratorních podmínkách. Vědci toho dosáhli aktivací signální dráhy spuštěné receptorem Notch. Teoretické základy tohoto postupu byly rozpracovány už v roce 2000. Po deseti letech intenzivního výzkumu se podařilo přenést techniku z laboratoře do klinických podmínek. Metoda je založena na účinku proteinu, který se váže na Notch receptor a stimuluje jeho signální dráhu. Počet CD34+ buněk se tímto zásahem podařilo zvýšit 164krát. Z jedné dávky pupečníkové krve získá pacient za normálních podmínek transplantací asi 200 000 kmenových buněk na kilogram tělesné hmotnosti.

Pokud jsou buňky pomnoženy stimulací signální dráhy Notch receptoru, dosáhne počet CD34+ buněk po transplantaci hodnot kolem šesti milionů na kilogram tělesné hmotnosti. To jsou počty srovnatelné s množstvím kmenových buněk při tradiční transplantaci kmenových buněk kostní dřeně. Test na deseti pacientech s akutní leukémií ve věku od tří do 43 roků prokázal, že po transplantaci pomnožených kmenových buněk je doba potřebná pro uchycení transplantovaných buněk poloviční. Transplantace pomnožených buněk skončila úspěchem u sedmi pacientů.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené