Přeskočit na obsah

Lékaři vyvinuli nový test k urychlení léčby respiračních chorob

Podstatou nového postupu je okamžité umístění stěru do přenosného přístroje, který využívá rychlou molekulární diagnostiku. Vzorky není třeba odesílat do laboratoře a výsledky jsou dostupné do hodiny, zatímco jinak je k tomu zapotřebí i několika dnů.
Systém byl testován ve studii během chřipkové sezóny v letech 2015 a 2016 v univerzitní nemocnici na skupině 720 pacientů s akutním respiračním onemocněním, včetně zápalu plic, exacerbace astmatu a CHOPN. Polovina pacientů prošla zmíněným testem, kdy byl stěr analyzován v přístroji rychlé molekulární diagnostiky. Druhá polovina byla testována standardním způsobem.

Výsledky, publikované v Lancet Respiratory Medicine, prokázaly, že pacienti, testovaní přímo na místě, obdrželi správnou léčbu svých plicních problémů rychleji. Navíc pacienti s pozitivním testem na chřipku mohli být okamžitě izolováni ve speciálních prostorech a také dostali správnou antivirovou medikaci.
Dr. Tristan Clark, který studii vedl, připomněl, že toto testování má potenciál zabránit rezistenci na antibiotika tím, že omezí nevhodné nebo neefektivní léčbě. Podle něj jsou virové infekce při astmatu a CHOPN častým důvodem nadbytečného nasazování antibiotik.

Zdroj: Lancet Respiratory Medicine

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Máme se bát chřipky?

29. 11. 2021

Máme se bát chřipky? Pod tímto názvem se 22. listopadu 2021 konal seminář organizovaný Medical Tribune v pražském ILF. Tématy byly onemocnění…