Přeskočit na obsah

Lékaři z nemocnice Na Homolce mají za sebou unikátní operaci

Autor
Náročná operace trvala necelých 6 hodin, pacient trpěl tzv. výdutí břišní aorty i obou pánevních tepen, pokud by lékaři zákrok neprovedli, muž by pravděpodobně zemřel. Nikdo zatím nedokázal našít umělou tepnu na více jak dvě místa v˙břišní dutině. Operace pomocí chirurgického robota jsou navíc pro lidské tělo daleko šetrnější.

Autor
Jak se cítíte, po operaci?

Operovaný pacient:
Po operaci se cítím velmi dobře. Byla provedená dobře, já chtěl bych poděkovat lékařům za to, že se jim to povedlo.

Petr Štádler, primář cévní chirurgie, Nemocnice Na Homolce:
Výduť může způsobit vlastně prasknutí a tím pacienta ohrožuje na životě. Proto je důležité, jestliže víme nebo pacient ví, že má byť malou výduť, tak je třeba nutné pravidelné sledování.

Autor
Velký obdiv si zaslouží i tento robot, lékař ho ovládá pomocí joysticku, kterými napodobuje přesný pohyb rukou. Robotická operace má mnoho výhod, ramena robota se narozdíl od rukou operatéra nikdy nemohou třást. K˙dispozici je 3D obraz a pohyblivost nástrojů může být v˙rozsahu až 360°. Robot má celkem 4 ramena, operatér má tak jeden pár rukou navíc a to rozhodně není k˙zahození. Příprava stroje pro operaci nezabere více jak hodinu.

Daniela Špačková, zdravotní sestra, Nemocnice Na Homolce:
Příprava pro dvě sestry trvá tak zhruba kolem 40, 50 minut a musí být zachována hlavně sterilita celého prostředí, jak povlečení ramen, tak povlečení stolku a příprava instrumentály.

Petr Štádler, primář cévní chirurgie, Nemocnice Na Homolce:
Při klasické operaci operujeme s poměrně rozsáhlého řezu, při operaci robotem používáme tzv. minimálně invazivní techniku, je to obdobné jako například při laparoskopické operaci.

Anketa:
Je to precizní práce, no.

Anketa:
Tak je to šetrnější pro pacienta jednodušší pro lékaře.

Anketa:
Toto je pokrok. A hlavně je to takový něco novum, něco zajímavého, nového.

Autor
Ročně provedou lékaři pomocí tohoto robota desítky cévních operací. A třeba už zítra se jim povede další unikátní typ robotické cévní rekonstrukce, který bude svět českému zdravotnictví jen závidět. Vladimír Procházka televize Prima.

Zdroj: TV PRIMA

Sdílejte článek

Doporučené