Přeskočit na obsah

Na Silvestra může být 7000 hospitalizací s COVID-19

„Objektivní realitou je, že epidemie nabrala růstovou dynamiku s reprodukčním číslem 1,2,“ uvedl prof. Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky na pravidelném brífingu k hodnocení vývoje epidemie COVID-19 v Česku.

Při srovnatelném počtu provedených testů je zřetelné, že čísla diagnostikovaných v mezitýdenním srovnání v posledních dvou týdnech rostou, a to o 18,6 procenta pro týden 3. až 9. prosince a dokonce o 28,8 procenta pro poslední období 10. až 16. prosince. „Důležitá je také relativní pozitivita záchytu, sedmidenní průměr mírně narostl, což je signál rostoucí virové nálože a rizika do budoucích dní,“ řekl také prof. Dušek s tím, že i v příštím týdnu se dá očekávat růst počtu diagnostikovaných.

Problematické pro další vývoj zátěže nemocnic je, že počty nakažených rostou i mezi seniory, i když ne tak rychle, jako ve zbytku populace. Nejde přitom už o šíření v pobytových sociálních službách, ale v komunitě. „Občanům v seniorním věku nad 65 let hrozí zhruba ve 30 procentech těžký průběh onemocnění. I tady bohužel epidemie nabírá rostoucí dynamiku. Poslední dva dny bylo každý den diagnostikováno nad tisíc osob této věkové kategorie. To znamená, že se dá očekávat, že 300 až 400 z nich bude v sedmi až deseti dnech mít těžký průběh,“ uvedl prof. Dušek.

Jednotlivé kraje se z hlediska vypočteného indexu rizika systému PES liší, nicméně v žádném není vývoj epidemie klidný.

Celkové počty hospitalizovaných pacientů s COVID-19 aktuálně kolísají kolem 4600 lidí každý den. V dosud nejtěžším období bylo hospitalizováno v českých nemocnicích 8100 lidí. „Další vývoj potřeby nemocniční péče je rizikový. V některých regionech se riziko již projevuje. Bohužel predikce nám nedává jinou možnost, než říct, že v dalších týdnech budeme muset počítat s navýšením a denně bude do nemocnic přicházet 300 až 350 nových pacientů,“ uvedl prof. Dušek. Podle predikce je reálné, že na konci roku bude v jednom dni na lůžkách 7000 pacientů. Situaci pak může zkomplikovat to, že v některých regionech rostou počty nakažených zdravotníků. Celkem je aktuálně 2345 pozitivních sester a 980 pozitivních lékařů.

O plošném dohánění odložených výkonů tak nemůže být v tuto chvíli řeč. „Tak jak vidíme, že teď dochází opět k problémům v nemocnicích, je potřeba najít rovnováhu mezi tím, abychom v nemocnicích zajistili péči, která je potřebná, ale tu, která nezbytná není, abychom opět zvažovali její omezení. Nemocnice dostaly tuto informaci, aby velmi zvažovaly, jakým způsobem budou poskytovat elektivní péči, protože ta čísla jsou velmi varující,“ řekl ministr doc. Blatný.

Zpřísnění protiepidemických opatření a přechod do pátého stupně protiepidemického systému zatím ministr vládě navrhovat nebude. Zváží to, až bude index rizika na hodnotách nad 75 po tři dny. To byl dnes poprvé. Ani pak to ale nemusí být podle Blatného nutné. „Jestli nebude patrný trend zhoršování situace v nemocnicích, nebude nutné přejít do vyššího stupně. Může být nezbytné přejít na pátý stupeň, záležet bude na zátěži nemocnic,“ míní ministr.

ÚZIS zároveň připravuje změnu metodiky hodnocení indexu rizika tak, aby odrazila změny související s plošným preventivních testováním antigenními testy. Ta by měla být dokončena na přelomu roku. Spolu s tím přehodnotí ministerstvo i rizikové aktivity.

Plošné využití antigenních testů by mohlo podle Duška pomoci najít v populaci bezpříznakové nakažené, a tím změnit dynamiku šíření epidemie.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené