Přeskočit na obsah

Nadváha v časném dětství zvyšuje riziko hypertenze

Ta následně zvyšuje nebezpečí vzniku infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody.

Podle WHO je dětská obezita jedním z nejzávažnějších problémů veřejného zdraví 21. století. Jde o celosvětový problém s narůstající prevalencí a alarmujícími daty. V roce 2016 trpělo nadváhou 41 milionů dětí ve věku do pěti let. „Mýtus, že nadváha v dětském věku nemá žádné další konsekvence, brání prevenci a kontrole tohoto zdravotního problému,“ varuje autor studie Dr. Iňaki Galán, Carlos III Health Institute Madrid, Španělsko, s tím, že je třeba, aby rodiče s malými dětmi byli více fyzicky aktivní a dbali na zdravou stravu. „Ženy by se před otěhotněním měly snažit zhubnout, aby zabránily nadměrně přibraným kilům v těhotenství. Stejně tak by měly přestat kouřit, protože právě toto jsou rizikové faktory vzniku dětské obezity,“ dodává.

Studie zkoumala souvislost mezi nadváhou a vysokým krevním tlakem u 1 796 čtyřletých dětí, které byly sledovány i o dva roky později. Krevní tlak byl měřen v obou obdobích, stejně jako BMI a obvod pasu. Oproti dětem s normální zdravou hmotností ve věku čtyři až šest let, bylo u těch s nadváhou 2,49 až 2,54krát vyšší riziko hypertenze. U dětí s novou nebo přetrvávající abdominální obezitou bylo riziko hypertenze 2,81 až 3,42krát vyšší. U dětí, u nichž se podařilo váhu snížit, zvýšené riziko hypertenze nebylo. Zjištění se vztahovala na všechny děti bez ohledu na pohlaví nebo socioekonomický status.

„Existuje řada rizik. Při sledování až do dospělosti se ukazuje, že obezita a nadváha vedou k hypertenzi, která zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění. Výsledky však ukazují, že děti, u nichž se podaří dosáhnout opět správné hmotnosti, mají zpět i správný, zdravý krevní tlak,“ říká Dr. Galán. Nejlepší způsob, jak si udržet zdravou váhu a zhubnout nadbytečné kilogramy, je podle něho dostatek fyzické aktivity a zdravá strava. Vedle rodičů by zde roli měla hrát i škola, kde by měly být na rozvrhu tři až čtyři hodiny fyzické aktivity týdně. Učitelé by měli dbát na fyzickou aktivitu o přestávkách. Je potřeba, aby školy nabízely možnosti sportovních aktivit a samozřejmě zdravou nutričně vyváženou stravu, včetně svačin.

Lékaři by měli v časném dětství pravidelně hodnotit BMI spolu s obvodem pasu. Právě tento kombinovaný způsob je podle Dr. Galána nejpřesnějším, užíváním pouze jednoho druhu měření může podle studie uniknout 15-20 procent případů dětské nadváhy. „Někteří pediatři se domnívají, že riziko obezity začíná až v období adolescence, studie však jasně ukazuje, že se mýlí. Je zřejmé, že nadváha musí být odhalena co nejdříve, aby bylo možné předejít jejímu ničivému vlivu na krevní tlak,“ upozorňuje lékař.

Děti s nadváhou by proto měly mít kontrolován krevní tlak a v případě tří zvýšených měření by měla být diagnostikována hypertenze, která je v časném dětství tím nejzávažnějším důsledkem nadváhy. Samozřejmě je nutné nejprve vyloučit další příčiny možného vzniku hypertenze, jako srdeční poškození, onemocnění ledvin, genetické příčiny či hormonální poruchy. Je-li příčinou hypertenze nadváha, je pro zlepšení třeba nejprve jednoznačně doporučit fyzickou aktivitu a zdravé stravování. V případě, když nepomůže změna životního stylu, je nutné uvažovat o medikamentózní léčbě hypertenze.

 

Čtěte také:

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené