Přeskočit na obsah

Našel se nejčastější viník rakoviny kůže

Až sedmdesát procent všech případů rakoviny kůže způsobuje jediná mutace. Vědci zjistili, že gen označovaný jako BRAF může spustit zhoubné bujení poté, co byla kůže vystavena nadměrným dávkám slunečního záření. Objev byl publikován v nejnovějším čísle specializovaného časopisu Cancer Cell.
Na gen BRAF padalo podezření již dříve. Mnoho pacientů s melanomy totiž má tento gen poškozený. Nevědělo se však, zda jde o příčinu, nebo o následek onemocnění. Některé farmaceutické firmy přesto zahájily výzkum s cílem najít protilátku eliminující účinky proteinu produkovaného genem BRAF.
Otázku, zda byl dřív poškozen gen, nebo zda jsou jeho změny až výsledkem bujení nádoru, vyřešili vědci z britského Institutu pro výzkum rakoviny. Prokázali, že mutace genu BRAF je na počátku řetězu událostí, které vyústí ve vznik melanomu.
"Naše studie ukazuje, že poškození genu BRAF je první krok. Porozumění procesu vedoucího ke vzniku nádorového onemocnění nám pomůže vyvinout efektivnější léčbu," cituje hlavního autora studie Richarda Maraise zpravodaj agentury Reuters.
Naděje se nyní upínají k vývoji léku, který by byl zacílen na konkrétní gen a dokázal by genetický mechanismus opravit.
Melanomy ani zdaleka nejsou nejběžnější formou rakoviny kůže, ovšem nejčastěji způsobují úmrtí. Na rozdíl od dalších kožních nádorů totiž poměrně brzo vznikají metastázy zasahující životně důležité orgány. Za hlavní rizikový faktor se pokládá nadměrné slunění. Výskyt je také silně ovlivněn typem pokožky.

Zdroj: Lidové noviny

Sdílejte článek

Doporučené