Přeskočit na obsah

Nemocnice rozjíždějí programy léčby konvalescentní plazmou

Pro odběry rekonvalescentní plazmy shánějí transfuzní oddělení několika nemocnic zdravé dospělé dárce do 60 let věku. „Oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha zahajuje program dobrovolné registrace osob, které prodělaly COVID‑19 a mají již negativní kontrolní vyšetření, za účelem odběru rekonvalescentní plazmy pro léčbu hospitalizovaných pacientů se závažným průběhem COVID‑19. Obracíme se na Vás s laskavou žádostí, pokud máte v registru takového pacienta, který je v dobrém zdravotním stavu, ve věku 18–60 let a byl by ochoten plazmu darovat, o předání kontaktů,“ píše například lékařům primář jmenovaného oddělení plk. MUDr. Miloš Bohoněk.

Také Fakultní nemocnice Olomouc oslovuje pacienty, kteří se vyléčili z COVID‑19. „Dovolujeme si oslovit vás, kteří jste úspěšně překonali onemocnění COVID‑19, s prosbou, zda byste byli ochotni pomoci dalším pacientům, kteří se dosud s nebezpečným koronavirem potýkají. Po kontrolním druhém testu, který stvrzuje vaše uzdravení, byste právě vy mohli prospět jiným nemocným a pravděpodobně i zachránit lidské životy,“ uvádí olomoucká fakultní nemocnice. Mezi podmínky patří, že pacient měl v průběhu onemocnění projevené příznaky, jako jsou teplota přes 37,5 °C, bolesti hlavy, suchý kašel nebo dušnost.

V Thomayerově nemocnici podali k 22. dubnu plazmu dvěma pacientům s těžkým průběhem onemocnění. „Oba pacienti jsou ve velmi vážném stavu a jsou hospitalizováni na anesteziologicko‑resuscitační klinice. Léčebné podání plazmy bylo provedeno podle schváleného protokolu, který je v souladu s evropskými doporučeními,“ uvedl mluvčí nemocnice Petr Sulek. „Jakmile budeme mít k dispozici první data, budeme moci analyzovat účinek léčby,“ dodal.

Transfuzní oddělení v Thomayerově nemocnici zatím provedlo odběry od šesti osob, které mají v krvi protilátky vůči onemocnění způsobenému novým koronavirem. Z odběrů zdravotníci vyrobili osm jednotek plazmy pro čtyři léčebné dávky. Další potenciální dárci se podle Sulka hlásí. Nemocnice také na svých webových stránkách zveřejnila výzvu pro vhodné dárce plazmy.

Také ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze začali s odběry plazmy. „Nyní probíhá testování potenciálních dárců a začínáme s odběry. Zatím plazmu nemáme k dispozici a jako záchrannou metodu ji chceme v blízké budoucnosti používat,“ uvedla 24. dubna mluvčí VFN Marie Heřmánková. „Kvalifikovaný odhad je, že jeden z deseti dárců bude mít protilátky v dostatečném množství,“ doplnila mluvčí.

Použití konvalescentní plazmy u pacientů s vážným průběhem COVID‑19 je experimentální. Na stránkách Evropské komise byl zveřejněn doporučený postup pro výrobu a užití konvalescentní plazmy pro léčbu pacientů s COVID‑19. FDA v USA uděluje k použití konvalescentní plazmy individuální povolení u jednotlivých pacientů. „Transfuze konvalescentní plazmy jako okamžitě dostupná experimentální terapie s nízkým rizikem by měla být považována za hlavní prioritu a její výsledek by měl být sledován. Data z epidemie SARS a předběžná data z Číny pro COVID‑19 naznačují, že léčba je slibná. Zvlášť když se účinné léčivé přípravky nebo vakcíny teprve vyvíjejí a testují,“ uvádí se v dokumentu Evropské komise.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené