Přeskočit na obsah

Nové poznatky vysvětlují odolnost bakterie Clostridium difficile

Aktuální poznatky týkající se odolnosti této bakterie, které byly zveřejněny v časopise PLOS Pathogens, jsou příslibem pro rozvoj nových způsobů léčby klostridiových infekcí.

Nebezpečí C. difficile zejména při antibiotické léčbě

Střevní infekce způsobené C. difficile jsou typické pro pacienty podstupující antibiotickou léčbu. Ta narušuje rovnováhu střevního mikrobiomu, v němž začne dominovat právě C. difficile. Tento odolný mikroorganismus vyvolává silný průjem a v extrémních případech mohou klostridiové infekce ohrozit pacienta na životě. Výzkum se soustředí na odhalení příčin odolnosti této bakterie a rozvoj účinnějších způsobů léčby.

Klíčový poznatkem je sloučenina p-cresol

Odborníci z London School of Hygiene and Tropical Medicine přicházejí s důležitým poznatkem: C. difficile vylučuje specifickou sloučeninu, která jí umožňuje získat převahu nad ostatními střevními bakteriemi. Jedná se o para-cresol (p-cresol), který ovlivňuje růst dalších mikroorganismů ve střevě. Výzkum na myších prokázal, že p-cresol brání růstu bakterií, jako jsou Escherichia coli či Klebsiella oxytoca. P-cresol tak znemožní těmto bakteriím, aby zabránili C. difficile v přemnožení a osídlení střeva. Zmutované kmeny C. difficile, které nejsou schopny produkovat p-cresol, se stávají slabšími a nejsou schopny osídlit střevo v tak výrazném množství.

Zjištění by mohla ovlivnit budoucí léčbu

Tyto aktuální poznatky britských vědců by mohly být základem pro rozvoj nových možností léčby klostridiových střevních infekcí. Zacílení léčby na mechanismus, který dává bakterii C. difficile její odolnost, by mohlo představovat zásadní změnu v terapii.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323045.php

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené