Nově proti kalcifikaci cév
Její autoři vyšli z hypotézy, že kumulace kalcia v cévní stěně není nepodobná tvorbě a novotvorbě kostní tkáně, a vyžaduje tedy dodržování obdobné rovnováhy, jaká existuje mezi aktivitou osteoblastů, zajišťujících výstavbu kostí, a osteoklastů, podílejících se na jejich odbourávání. Autoři popsali v cévních stěnách speciální progenitorové buňky, potenciálně schopné diferencovat se v subtyp buď osteoblastického, nebo osteoklastického charakteru. U dvou skupin buněk získaných z aorty pokusných myší a pocházejících z kostní dřeně zjistili, že obě obsahují povrchový protein nazvaný Sca‑1, avšak jen u jedné z těchto skupin bylo možné současně nalézt i další povrchový protein označený jako PDGFRα (platelet‑derived growth factor receptor α). A zatímco první skupina buněk je schopna vývoje jak v osteoblastický, tak osteoklastický typ, buňky druhé skupiny se vyvíjejí výhradně v typ osteoblastický.
V další fázi pak jihokorejští vědci prokázali možnost zvrátit osteoblastický vývoj, a tak bránit kalcifikaci cév. Dosáhli toho podáváním proteinu PPARγ (peroxisome proliferator‑ ‑activated receptor γ), o němž je známo, že podporuje tvorbu osteoklastů a naopak inhibuje vznik osteoblastů. Po aplikaci tohoto proteinu ztratily buňky obsahující Sca‑1 schopnost vyvíjet se jak v osteoblastický, tak v osteoklastický typ, a preferenčně se formovaly pouze v buňky osteoklastické.
Zdá se tedy, že tyto kalcifikující progenitorové buňky by se mohly stát novým terapeutickým cílem v prevenci kalcifikace cévních stěn, a otevírá se tak nový směr farmaceutického výzkumu a vývoje.
Cho H‑J, Cho H‑J, Lee H‑J, Song M‑K, Seo J‑Y, et al. Vascular Calcifying Progenitor Cells Possess Bidirectional Differentiation Potentials. PLoS Biol 2013;11(4):e1001534; doi:10.1371/journal. pbio.1001534.
Zdroj: Medical Tribune