Přeskočit na obsah

O osudu vakcíny AstraZeneca se rozhodne ve čtvrtek

Přehled všech dostupných údajů o bezpečnosti více než 17 milionů osob očkovaných touto vakcínou neprokázal žádné známky zvýšeného rizika plicní embolie, hluboké žilní trombózy nebo trombocytopenie u jakékoli definované věkové skupiny, pohlaví, šarže nebo v jakékoli zemi.

Ze 17 milionů aplikovaných dávek vakcíny AstraZeneca v EU a Velké Británii bylo zaznamenáno 37 zmíněných příhod a v důsledku toho již více než 12 zemí Evropy pozastavilo aplikaci této vakcíny. Řada nich jen na základě dat z jiných zemí.

„Je to jakási hysterie, která se strhla v souvislosti s komplikacemi tromboembolie, plicní embolie nebo trombocytopenie. Evropská léková agentura (EMA) k tomu vydala stanovisko 15. března a ve středu a ve čtvrtek zasedá její výbor pro bezpečnost. Již dnes bylo předběžně avizováno, že zřejmě žádná z těchto reakcí není v příčinné souvislosti s očkováním,“ řekl v reakci na aktuální situaci prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D., předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP v rámci 8. kongresu praktických lékařů SVL ČLS JEP, který se konal 16. března online.

Jak uvedl, 37 příhod ze 17 milionů vakcín rozhodně zatím nevybočuje z počtu incidence těchto nemocí v běžné populaci. Vznik trombóz se vyskytuje v běžné populaci v četnosti jedna na 1 000 osob. „Číslo 37 se tedy rozhodně ani neblíží běžné incidenci tohoto onemocnění v běžné populaci. A u každé nové vakcíny, zejména v pandemické době, kdy se očkuje velké množství dávek v krátkém čase a máme v několika měsících oočkovány desítky, stovky milionů osob, je jasné, že se mezi takto velkou skupinou očkovaných musí objevit i takové stavy, jako je tromboembolie, plicní embolie nebo trombocytopenie. Nikdo to ale nebere na lehkou váhu, je dobře, že se tyto případy hlásí a EMA se jimi zabývá. Budeme čekat na její čtvrteční prohlášení. Osobně jsem přesvědčen o tom, že nedojde k žádnému pozastavení a nepotvrdí se příčinná souvislost s vakcinací u těchto příhod,“ uvedl prof. Chlíbek.

Jeho slova potvrdil i MUDr Miroslav Maruščák, lékařský ředitel ze společnosti AstraZeneca, který prezentoval následující data.

Pozorované versus očekávané případy plicní embolie a hluboké žilní trombózy u 17 milionů osob

 

Pozorované příhody

Očekávané příhody

Rate ratio /Cl 95%)

Závěr

Hluboká žilní trombóza

15

704,87

0.02 (0.01-0.04)

Zaznamenána výrazně méně, než očekáváno

Plicní embolie

22

861,7

0.02 (0.02-0.04)

Zaznamenána výrazně méně, než očekáváno

 

Zkušenosti z Velké Británie: Tromboembolie

Údaje do týdne končícího 21. února 2021, podle MHRA bylo k tomu datu očkováno proti COVID-19:

8,4 milionu obyvatel vakcínou AstraZeneca a 10 milionů vakcínou Pfizer

PT

Vakcína AstraZeneca COVID-19

Vakcína Pfizer COVID-19

Plicní embolie

11

13

Plicní infarkt

1

1

Plicní trombóza

0

1

 

12 (fatální 1)

13 (fatální 1)

Incidence: AstraZeneca 0.00014 %, Pfizer 0.00015 %

Jak ukazují dostupná data, v incidenci tromboembolických příhod mezi vakcínou AstraZeneca a jinými používanými vakcínami není žádný rozdíl. „Zaujalo mne, že se tento problém akcentoval nyní, a právě v případě vakcíny AstraZeneca. Data z Velké Británie, kde bylo vakcínami AstraZeneca a Pfizer očkováno téměř 20 milionů obyvatel, potvrzují, že rozdíl v incidenci mezi AstrouZeneca a Pfizerem není téměř žádný. Je pro mne tedy záhadou, proč se věnuje pozornost AstřeZenece a ne ostatním vakcínám,“ uvedl MUDr. Maruščák. Jak potvrdil, již 12. března EMA vydala prohlášení, že vakcína AstraZeneca je stejně účinná a bezpečná jako jiné vakcíny proti COVID-19 a nevidí důvod, proč očkování pozastavovat.

K 9. březnu bylo v ČR přijato celkem 1 506 hlášení o podezření na nežádoucí účinek vakcín proti COVID-19, hlášeno bylo i 11 úmrtí. Jak MUDr. Maruščák zdůraznil, ani jedno z 11 nahlášených úmrtí, u nichž se zkoumá souvislost s vakcinací, nemá ani příčinou ani časovou souvislost s očkováním vakcínou AstraZeneca.

Jak se diskutující lékaři shodli, zatím stále platí, že rizika COVID-19 jednoznačně převažují možná rizika vakcinace. „Podíváte-li se do zemí, které očkování pozastavily, ve většině případů není tím, kdo vakcinaci zastavil, národní lékový ústav typu našeho SÚKLu, ale je to spíše politické rozhodnutí,“ komentuje situaci prof. Chlíbek. Reakce jednotlivých zemí přisuzuje spíše politickým tlakům a vlivu médií i MUDr. Igor Karen. „Nicméně čekáme na vyjádření EMA a předpokládáme, že všechno bude vyargumentováno a očekává se, že vakcína AstraZeneca bude pokračovat dále na evropském a světovém trhu,“ dodává MUDr. Karen s tím, že např. v Austrálii, Izraeli nebo Kanadě k žádnému přerušení očkování touto vakcínou nedošlo a zdá se, že se jedná spíše o evropský než o světový problém.

Dosud bylo v EU a Velké Británii hlášeno 22 (VB -18, Francie -1, Rakousko – 3) příhod plicní embolie a 15 případů hluboké žilní trombózy (zotavení - 6, zotavení s následky - 1, nezotavení - 3, úmrtí - 1, neznámo – 4). Jak MUDr. Karen připomněl, neznáme konkrétní data pacientů, komorbidity a souvislosti, a snadno pak v médiích dochází ke spekulacím. „Myslím, že byla vytvořena mediální bublina a doufám, že tuto situaci již brzy EMA vyřeší. Ještě před pár dny jsme byli šťastni, že nám přišly konečně vakcíny AstraZeneca, a když konečně můžeme začít očkovat, volají nám vystrašení pacienti a očkování ruší,“ uvedl s tím, že věří, že 18. 3. budou moci lékaři obavy veřejnosti rozptýlit. AstraZeneca dělá podle slov svého lékařského ředitele maximum pro to, aby dodala nasmlouvané množství vakcíny. V průběhu března a dubna plánuje do ČR dodat celkem 325 000 dávek.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené