Přeskočit na obsah

Obnova kognitivních funkcí po transplantaci kostní dřeně

Řada pacientů trpí po transplantaci kostní dřeně poklesem kognitivních funkcí. Dochází u nich i k narušení motoriky. Pokles kognitivních a motorických funkcí je jasně patrný především po podání chemoterapeutik a imunosupresiv.

Lékařský časopis Journal of Clinical Oncology přináší studii, v níž lékaři z amerického Fred Hutchinson Cancer Research Center dokazují, že tento pokles kognitivních a motorických funkcí je z valné části dočasný a k normalizaci dochází u pacientů do pěti let po transplantaci.

Tým vedený Karen Syrjalovou zařadil do sledování 92 pacientů po alogenní transplantaci kostní dřeně. Do studie byli zařazeni pacienti léčení na chronickou myeloidní leukémii, akutní leukémii, lymfom a myelodysplastický syndrom.

Každý z pacientů si mohl vybrat ze svého okolí kontrolní osobu, například sourozence nebo přítele, který byl stejného pohlaví a obdobného věku, ale nepodstoupil léčbu nádorového onemocnění. Jak pacienti, tak dobrovolníci z kontrolní skupiny pak podstoupili baterii testů zaměřených na kognitivní a motorické funkce. Testy u dvojic proběhly vždy pod dohledem téže osoby.

V průběhu následujících pěti let se účastníci studie podrobovali stejné baterii testů, a lékaři tak mohli sledovat průběh normalizace kognitivních i motorických funkcí. Dobrou zprávou vyplývající z tohoto výzkumu je normalizace řady kognitivních i motorických funkcí.

Nepříjemným překvapením bylo pro autory studie postupující zhoršování jemné motoriky a verbální paměti u pacientů, kteří se podrobili transplantaci kostní dřeně.

Mírná neurokognitivní dysfunkce byla u pacientů po transplantaci kostní dřeně i po pěti letech patrná se zhruba dvojnásobnou četností ve srovnání s kontrolní skupinou (41,5 % vs. 19,7 %). Důvody pro přetrvávající neurokognitivní dysfunkce nejsou z výsledků studie zřejmé.

Karen Syrjalová a její spolupracovníci se domnívají, že některé typy nádorových onemocnění, především leukémie a lymfomy, mají razantní dopad na celý organismus, protože postihují krev a její funkce. Tyto choroby mohou mít samostatný negativní dopad na neurokognitivní funkce, následně ještě zesílený léčbou. Syrjalová je přesvědčena, že výsledky studie odůvodňují dlouhodobou kognitivní rehabilitaci pacientů po alogenní transplantaci kostní dřeně.

Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené