Přeskočit na obsah

Očkování proti chřipce snižuje riziko KV příhod

Kanadští lékaři pod vedením kardiologa Jacoba Udella z University of Toronto publikovali v předním lékařském časopise Journal of the American Medical Association metaanalýzu šesti klinických studií, do které bylo zahrnuto celkem více než 6 700 pacientů s kardiovaskulárním onemocněním. Data studií dovolila velmi důkladnou analýzu vlivu očkování proti chřipce na riziko závažných kardiovaskulárních příhod. Výsledky jsou v mnoha ohledech zajímavé.

Pacienti, kteří byli očkováni proti chřipce, měli v následujícím roce o 36 % nižší riziko závažné kardiovaskulární příhody. Pokud měli tito pacienti nedávno závažnou kardiovaskulární příhodu, snížilo se její opakování u očkovaných osob o 55 %. Očkovaní lidé čelili nižšímu riziku úmrtí, a to nejen v důsledku kardiovaskulárních onemocnění. Pokud byli pacienti očkováni proti pandemické chřipce, byl ochranný efekt proti kardiovaskulárním příhodám silnější než po očkování standardními vakcínami proti sezónní chřipce.

„Pokud očkování proti chřipce skutečně snižuje riziko vážných kardiovaskulárních příhod, pak může mít vakcinace proti chřipce významný přínos nejen s ohledem na prevenci závažných komplikací spojených přímo s chřipkou,“ říká Jacob Udell.

Sami autoři metaanalýzy však zdůrazňují, že je zapotřebí jejich zjištění potvrdit velmi důkladnou prospektivní studií zaměřenou na účinnost a bezpečnost vakcinace proti chřipce u osob trpících kardiovaskulárními onemocněními. První takovou klinickou prospektivní studii, během níž bude sledován zdravotní stav dobrovolníků 12 měsíců po vakcinaci proti chřipce, už kanadští lékaři zahájili.

„V Severní Americe umírají ročně na kardiovaskulární onemocnění statisíce lidí,“ konstatuje Jacob Udell. „Prevence zahrnuje významné změny životního stylu a dlouhodobé užívání léků. Nyní snad budeme moci říci svým pacientům, aby se nechali očkovat proti chřipce, protože jim to může zachránit život. Byla by to jednoduchá a významná cesta, jak snížit počty úmrtí a zároveň ulehčit zdravotnímu systému.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené