Přeskočit na obsah

Očkování u praktických lékařů neakcelerovalo

Frustrace praktických lékařů z nedostatečných dodávek vakcín proti COVID‑19 narůstá. V jejich pořadnících stále čeká na vakcínu k 22. dubnu zhruba 290 000 registrovaných osob, které patří do nejrizikovějších kategorií 70+, 80+ a chronicky nemocných. Pokud by se očkovalo takovým tempem jako v posledních sedmi dnech, trvalo by očkování 290 000 lidí u praktických lékařů do 29. května. Kdyby měli praktici vakcíny, mohli by mít hotovo za šest dní.

Nerovnost dostupnosti vakcín mezi občany, kteří se rozhodli očkovat u svých praktických lékařů, a těmi, kdo se rozhodli pro očkovací centra, se prohlubuje. V očkovacích centrech byly za posledních sedm dní do 22. dubna podány vakcíny 95 918 lidem ve věku 65–70 let. Na tiskové konferenci 13. dubna doufali zástupci praktických lékařů v brzkou akceleraci tempa dodávek vakcín proti COVID‑19. „Během týdne, čtrnácti dnů by se měla situace uklidnit. Do konce dubna by měli mít praktičtí lékaři dost vakcín, aby naočkovali kritické skupiny a mohli se pustit do nižších věkových skupin,“ doufal MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR.

Jenže to se zatím neděje. 13. dubna podali praktičtí lékaři 11 245 dávek vakcín. Zatím nejvíce, 13 039, jich podali 15. dubna. Pak už ale místo zrychlení počet podaných vakcín naopak poklesl. Za posledních pět všedních dní do 21. dubna očkovali praktici v průměru 10 118 vakcín. Denní kapacita praktiků je přitom očkovat přes 50 000 dávek.

V týdnu od 19. dubna dostala vakcíny AstraZeneca podle informací Šonky ani ne stovka lékařů. Dobrá zpráva je, že začala distribuce Johnson & Johnson, první dodávka ale zatím vyjde pro 280 lékařů. „Zlepšení je nulové. Tento týden zhruba deset procent praktických lékařů dostalo vakcíny, to je, jako když plivne do moře,“ řekl 22. dubna Šonka.

Ten navíc očekává určité komplikace s dodávkami vakcín AstraZeneca. Sdružení aktualizovalo informace o zájmu praktiků o tyto vakcíny, mimo jiné proto, že v některých místech odvolávají pacienti zájem o ně, a také aktualizovali seznam ordinací tak, aby se dodávka od AstraZeneca nepotkala zbytečně v jedné ordinaci s tou od Johnson & Johnson a první vakcíny se dostaly do maximálního možného počtu ordinací. Spolu s tím se mělo rozdělování vakcín od AstraZeneca, které zatím probíhá přes krajské koordinátory, zjednodušit. Podle doktora Šonky to bylo dojednáno i s ministerským dispečinkem očkování. Celá změna rozdělování těchto vakcín se ale zdržela, a tak se může stát, že je dostanou ordinace, které nahlásily, že je už nechtějí. Současný systém rozdělování dodávek od AstraZeneca kritizuje Šonka jako příliš složitý. „Vakcíny 98 lékařům rozdělujeme se zapojením zhruba 40 lidí, kteří si vyměňují a schvalují seznamy,“ popisuje. Po zjednodušení by se měly dodávky postupně vozit lékařům tak, jak jsou v jednotlivých krajích seřazeni podle počtu registrovaných zájemců a kolik mají zájemců nad 70 a nad 80 let.

Jednou z možností, jak zrychlit tempo očkování proti covidu u praktiků, je dostat k nim vakcíny od společnosti Moderna a případně i Pfizer. „Přibylo krajů, které dávají praktickým lékařům k dispozici vakcíny společnosti Moderna. Pokud jsem na žádný nezapomněl, jsou to Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský, Pardubický a Královéhradecký kraj,“ říká dr. Šonka.

Distribuce vakcín podle Šonky stále není rovnoměrná. „Když je možné očkovat v očkovacích centrech šedesátníky a zdravé příslušníky profesních skupin, je jasné, že vakcíny jsou. Otázka je, jak je rozdělíme. Kdybychom nejdříve chtěli očkovat zájemce ve věkových kategoriích 80+ a 70+, jak je napsáno v národní strategii očkování, měli bychom respektovat vůli lidí, že se chtějí očkovat u praktiků, měli bychom tok vakcín na chvilku přesměrovat k praktikům,“ apeluje dr. Šonka.

Zatímco AstraZeneca se rozděluje a distribuuje přes národního a krajské koordinátory očkování, Johnson & Johnson rozváží distributor, který zároveň spravuje transparentní objednávkový systém. Tyto vakcíny mají praktici takříkajíc jisté a nedělí se o ně s očkovacími centry. Objednávky zatím uzavřelo 2 800 praktických lékařů, každý si mohl objednat 50 dávek. V prvních dvou dodávkách bude uspokojeno 768 ordinací, které dostanou dávky pro 38 400 pacientů. Podle původní strategie ale Česko očekávalo, že od Johnson & Johnson získá v dubnu 185 000 dávek.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené