Přeskočit na obsah

Očkování u praktiků zrychlí, dostanou Modernu

Ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny podepsaly s distributorem Avenier 12. května dodatek k rámcové smlouvě o distribuci vakcíny COVID-19 Vaccine Moderna. Dodatek počítá s přímými dodávkami těchto vakcín přímo k jednotlivým praktickým lékařům podle jejich objednávek. Ministerstvo zdravotnictví přitom bude moci distributorovi určit maximální počet, kolik může dodat jednotlivým očkovacím centrům s ohledem na potřebné druhé dávky. Záměrem je, aby k praktikům mířily všechny dodávky od firmy Moderna s výjimkou druhých dávek potřebných v očkovacích centrech.

Podle nového smluvního ceníku vyjde doručení jednoho balení vakcín přímo k jednotlivým 5 200 praktickým lékařům dráž, než jaká cena platila a bude platit pro doručení objednávek do nanejvýš 200 očkovacích center. Za dodání objednávky se stovkou dávek do vakcinačního centra si Avenier počítá 84,70 korun včetně DPH, za dodání k praktikovi 105,39 korun včetně DPH.

Do konce června má do ordinací praktických lékařů dorazit 454 000 dávek vakcíny proti COVID-19 firmy Moderna. To je srovnatelné množství dávek, kolik dosud praktici použili od zahájení očkování. Kromě toho pokračují dodávky od společnosti Johnson & Johnson i AstraZeneca. S těmi se pro použití u praktických lékařů počítalo od začátku, přichází jich ale málo. Zhruba 80 procent aplikovaných vakcín v Česku připadá na dodávky od společností Pfizer a BioNTech.

V období od 1. května do 12. května bylo v Česku celkem aplikováno 47 431 dávek od firmy Moderna, 45 634 dávek od AstraZeneca a 13 705 dávek od Johnson & Johnson.

90 tisíc seniorů čeká u praktiků na termín

Podle dat ministerstva zdravotnictví, prezentovaných na zdravotním výboru Poslanecké sněmovny, čekalo k 12. květnu na termín očkování u praktických lékařů 211 000 osob, které se již k očkování registrovaly. Z toho 24 428 lidí starších 80 let a dalších 66 989 ve věku od 70 do 79 let. Přislíbených 454 000 dávek od firmy Moderna by tedy pro očkující praktiky a jejich pacienty mohlo znamenat významný posun.

Každý týden mají praktici dostat zhruba 50 000 dávek této látky. „Zvýší to dostatečně počty vakcín. Věřím, že to vyřeší problémy s očkováním u praktických lékařů. Umožní nám to naočkovat pacienty v nejvyšších věkových kategoriích, kteří u nás stále ještě na očkování čekají,“ řekl MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR, na společném brífinku s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Proč nešlo dostat vakcíny společnosti Moderna k praktickým lékařům dřív, to premiér na brífinku neobjasnil. O plošné přímé dodávky od Moderny k praktikům, aby mohlo akcelerovat očkování u praktiků, usilovali zástupci praktiků řadu týdnů.

Za měsíc od 12. 4. do 12. 5. aplikovali praktičtí lékaři celkem 230 828 dávek vakcín proti COVID-19. To je pouhých 7 700 denně. Pokud by měli dostatek vakcín, mohli by praktičtí lékaři očkovat 50 000 lidí denně. Celkem do 12. 5 aplikovali praktičtí lékaři 465 358 dávek.

Společnost všeobecného lékařství se ohradila

Výbor Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP (SVL) se zásadně ohradil proti dřívějším výrokům ministerstva zdravotnictví na adresu praktických lékařů o selhání při očkování proti COVID-19. Praktičtí lékaři nedostali příležitost očkování zajistit, koordinátoři nesplnili sliby, které praktickým lékařům dali, upozornil výbor.

Ministr zdravotnictví prof. Petr Arenberger na začátku května opakovaně uváděl, že u praktických lékařů jsou očkovány přednostně mladší ročníky. Odpovídal tak na kritiku, proč stát nezajistil distribuci vakcín k zájemcům o očkování u praktiků.

Výbor odborné společnosti všeobecného lékařství dále ve svém prohlášení kritizuje, že většina krajských koordinátorů tvrdila, že zajištění vakcín od firem Pfizer/BioNTech a Moderna k praktikům je nemožné, ačkoli za hranicemi běžně fungovalo. „I další fáze očkování, která Českou republiku čeká, tedy přesvědčování nerozhodnutých, popřípadě odmítajících, tak aby došlo k vytvoření kolektivní imunity, je z velké části v rukách všeobecných praktických lékařů. I zde stát se svojí kampaní zcela selhal, což vidíme denně ve svých ordinacích: nezanedbatelná část populace se ztotožňuje s fake news,“ upozorňuje výbor SVL.

Dvě třetiny lidí nad 80 očkovány

Alespoň jednu dávku očkování proti covidu dostalo v Česku 75 procent lidí starších 80 let a 74 procent lidí od 70 do 79 let věku. Pokud by se podařilo očkovat i ty, kteří jsou registrováni a zatím vakcínu nedostali, zvýšil by se tento podíl u nejstarší věkové kategorie na 86 procent a u sedmdesátníků na 85 procent. Celkem bylo zatím očkováno alespoň jednou dávkou proti covidu 26,5 procenta lidí v Česku.

V nižších věkových kategoriích zatím představuje součet očkovaných a registrovaných jen menší podíl. U lidí ve věku 65–69 let je to 74 procent populace, u 60 až 64 let 65 procent populace.

Podle ministra zdravotnictví prof. Petra Arenbergera dnes už nejsou v očkování nejvyšších věkových kategorií velké rezervy.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené