Přeskočit na obsah

Odběr na COVID-19 má proběhnout u pacienta doma

Ministerstvo zdravotnictví v úterý informovalo na schůzce se zástupci 98 nemocnic o novém postupu k případům podezření na onemocnění COVID-19. „Nechceme, aby pacienti chodili přímo do zdravotnických zařízení, abychom tam neroznesli nový koronavirus. Bude vytvořen systém domácích odběrů,“ popsal náměstek ministra zdravotnictví prof. Roman Prymula.

Správný postup u pacienta, který se vrací z oblasti šíření viru SARS-CoV-2, je kontaktovat telefonicky svého praktického lékaře (který zavolá krajskou hygienickou stanici) nebo přímo krajskou hygienickou stanici. Pokud epidemiolog hygienické stanice rozhodne, že je potřeba provést test na SARS-CoV-2, zkontaktuje zdravotnickou záchrannou službu. Ta přiveze k pacientovi odběrovou sestru z infekčního oddělení jedné ze třinácti vyjmenovaných nemocnic. „Bude odebrána krev a výtěr z nosohltanu, vzorek bude zavezen do nemocnice a odtud do některé ze sítě laboratoří,“ vysvětlil prof. Prymula. Činnost Národní referenční laboratoře nově doplňují laboratoře v nemocnicích FN Motol, FN Ostrava, FN Brno, a v krajských nemocnicích v Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Tím se kapacita testování zvýšila až na 700 vzorků denně.

Tento systém měl být podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha spuštěný v Praze rovnou během úterka, v ostatních krajích do konce týdne. „Intenzivně o tom jednáme se zdravotnickou záchrannou službou a infekčními odděleními nemocnic. Je to logisticky poměrně komplikované, ale věřím, že to zvládneme,“ uvedl Vojtěch v úterý v poslanecké sněmovně.

Pokud přichází přes všechna doporučení pacient s podezřením na COVID-19 rovnou do nemocnice, má být hned u vchodu informační panel s telefonním číslem, na kterém se má ohlásit. Všichni nemocní s potvrzeným COVID-19 jsou nyní v karanténě ve specializované nemocnici. Pokud by ale počet nakažených významně narůstal, budou lůžka infekčních klinik vyčleněna pro závažné případy, které budou potřebovat plicní ventilaci. Pacienti s mírným průběhem onemocnění budou zůstávat v domácím léčení, uvedl ministr.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené