Přeskočit na obsah

Odhalen klíčový prediktor rizika kardiovaskulárního úmrtí

V prestižním časopisu Journal of the American College of Cardiology (JACC) vyšel v polovině března pozoruhodný článek výzkumné skupiny z The Providence Heart and Lung Institute a University of British Columbia (C. L. Heslop, J. J. Fröhlich, J. S. Hill:_ Myeloperoxidase and C-Reactive Protein Have Combined Utility for Long-Term Prediction of Cardiovascular Mortality After Coronary Angiography. J. Am. Coll. Cardiol., March 16, 2010; 55: 1102 – 1109), podle něhož vysoká koncentrace enzymu myeloperoxidázy (MPO) v krvi znamená více než dvojnásobné riziko (2,4násobek) kardiovaskulárních úmrtí, jak ukázali na souboru pacientů sledovaných po dobu třinácti let.

Myeloperoxidázu lze tedy považovat za významný prediktor této mortality, nejprůkaznější výsledky však přináší kombinovaný ukazatel hodnoty MPO a C-reaktivního proteinu (CRP) – současně zvýšené hodnoty obou těchto biomarkerů znamenají až 5,3násobné zvýšení rizika úmrtí.

Myeloperoxidáza je enzymem úzce souvisejícím z oxidativním stressem, který je považován za jeden z hlavních faktorů podílejících se na vzniku a rozvoji aterosklerotických cévních lézí ve všech stadiích kardiovaskulárních onemocnění.

Podle vedoucího týmu, dr. Johna Hilla, by tento objev mohl napomoci s přesnější identifikaci pacientů, kteří by mohli nejvíce profitovat z agresivní terapeutické strategie, neboť statistická významnost nálezu platí i po adjustaci vzhledem ke známým kardiovaskulárním rizikovým faktorům.

Pro nás je článek zajímavý i z jiného hlediska – spolu s Claire Heslopovou a Johnem Hillem je totiž jeho spoluautorem i český rodák prof. dr. Jiří Fröhlich, FRCPC. Prof. Fröhlich  absolvoval Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze, po své emigraci z České republiky pak v roce 1972 získal kvalifikaci ve vnitřním lékařství a laboratorní medicíně na McGill University v Montrealu a následně na University of British Columbia ve Vancouveru.

Od roku 1995 je vědeckým ředitelem Healthy Heart Program v St. Paul´s Hospital v kanadském Vancouveru a profesorem laboratorní medicíny na University of British Columbia tamtéž. Jeho hlavním odborným zájmem je metabolismus sérových lipidů, kardiovaskulární prevence a výzkum nových markerů kardiovaskulárního rizika. Jeho vědecké práce jsou publikovány v nejprestižnějších vědeckých časopisech a on sám je členem řady odborných společností a prezidentem Healthy Heart Society of British Columbia.

V roce 2006 mu University of British Columbia udělila cenu „Excellence in service“. Prof. Fröhlich je také čestným členem České kardiologické společnosti a České společnosti pro aterosklerózu, často navštěvuje Českou republiku a má zde řadu spolupracovníků, žáků a přátel.

Jaroslav Hořejší, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené