Přeskočit na obsah

Onkologičtí farmaceuti v máji v Praze

* Mohla byste přiblížit náplň činnosti onkologického farmaceuta?

Onkologická farmacie se zabývá správnou přípravou cytostatik, bezpečnou manipulací s nimi a v neposlední řadě i péčí o onkologického pacienta. Řeší nejen přípravu cytostatik po stránce technologické, navrhuje roztoky a jejich objemy, v nichž bude cytostatikum podáno, navíc řeší kontraindikace jiných léků, nežádoucí účinky vyvolané aplikací cytostatika, jako je emese, kožní toxicita, neurotoxicita, ale také paranasální podání látky. Onkologický farmaceut je absolventem farmaceutické fakulty, součástí jeho znalostí nutně musejí být jak technologické postupy přípravy cytostatik, tak i jejich farmakokinetické chování dohromady s erudicí v oblasti onkologie a hematoonkologie.

* Jde o poměrně rozsáhlé spektrum vědění, jež musí ovládat...

Ano, a není jednoduché k němu dospět. Potřeba onkologického farmaceuta začala vznikat v době masivního rozvoje cytostatické léčby v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Najednou se ukázalo, že možností léčby onkologického pacienta začíná přibývat a není v silách jednoho člověka držet v hlavě všechny potřebné informace, zabezpečovat od diagnostiky nádoru, přes aktinoterapii a indikaci chemoterapie i její správnou přípravu. Proto se součástí onkologických týmů postupně začal stávat i farmaceut.

* Jaké byly počátky tohoto oboru u nás?

U jeho zrodu stál nynější ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv, PharmDr. Martin Beneš, jehož jméno lze spojovat nejen s rozvojem onkologické farmacie v Čechách, ale také v Evropě. V roce 2000, kdy pracoval jako vedoucí lékárník lékárny při Masarykově onkologickém ústavu, se stal hlavním organizátorem mezinárodního kongresu ISOPP, neboli Mezinárodní organizace onkologických farmaceutů, který se tehdy konal v Praze.

* Byl kongres spadající vjedno s počátkem nového tisíciletí něčím unikátní?

Organizace ISOPP, jejíž jsem aktivní členkou, vnímá tento kongres jako přelomový.
V rámci jeho konání se vyčlenila evropská větev ISOPP, která záhy přerostla v samostatnou odbornou společnost ESOP, neboli Evropskou společnost onkologických farmaceutů. Ta pracuje na federativním principu, každý stát má jeden poradní hlas. Její hlavní zásluha tkví ve velmi výrazné podpoře a posunu evropské onkologické farmacie kupředu, a to především v postkomunistických zemích.

* Jak to bylo s onkologickou farmacií v té době u nás? A jak to vypadá dnes?

Tehdy u nás existovaly dvě nemocnice, které se mohly pyšnit centrální přípravou cytostatik. Jednou byl Masarykův onkologický ústav a druhou Nemocnice Na Bulovce, v současné době se cytostatika centrálně připravují ve 28 nemocnicích. Již v devadesátých letech vyhláška kodifikovala potřebu centrální přípravy cytostatik, nicméně vzhledem k tomu, že většina nemocnic nebyla schopna tento požadavek splnit, SÚKL mlčky toleroval přípravu cytostatik u lůžka. V té době, odhlédneme-li od nedodržení bezpečnosti při manipulaci pro zdravotnický personál, to nebyl ještě takový problém jako dnes, neboť převážně šlo o bolusová podání a krátodobé nebo střednědobé infuze. V dnešní době, kdy jsou cytostatika podávána i ve formě kontinuálních infuzí trvajících dva až sedm dní, to již možné není. Aseptičnost přípravku lze zajistit pouze přípravou ve speciálních laminárních boxech či izolátorech, ta tvoří conditio sine qua non danou v první řadě imunokompromitací většiny onkologických pacientů. Zabezpečení přípravy cytostatik v lékárnách se u nás za 10 let dostalo na velmi dobrou úroveň, nyní se musíme soustředit na organizaci systému vzdělávání a etablovat onkologickou farmacii ve školství na prepostgraduální úrovni.

* Vraťme se ještě ke kongresu ISOPP...

Kongres proběhne 5. až 8. května v Praze, v hotelu Clarion ve Vysočanech. Má pro Českou republiku do jisté míry zvláštní nádech. Jedná se o 12. ročník s opakováním každé dva roky a pravidlem, že místo kongresu střídá kontinenty. Minulý proběhl ve Spojených státech amerických, letošní se vrátil opět na starý kontinent. Avšak nikdy se ještě nekonal znovu ve stejném městě, tuto tradici prolomila právě Praha a právě letos, přesně po deseti letech. Více informací o kongresu lze nalézt na stránkách www.isopp.org, kde je stále možná i řádná registrace.

* Na jaké novinky se lze letos těšit?

Z hlediska technologického postupu přípravy cytostatik bude představen plně robotický systém ředění, který v budoucnu pravděpodobně nahradí manuální práci farmaceutických asistentů. V České republice byl poprvé zprovozněn minulý rok v nemocniční lékárně Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Nyní je instalován na dvou dalších pracovištích, v Českých Budějovicích a ve Zlíně, což jen dokládá vysokou technologickou vyspělost přípravy cytostatik u nás. Jinak etapu zlepšování technologických postupů má onkologická farmacie již víceméně za sebou. Na novinky se můžeme těšit v oblasti klinické, jež se dostává v mezinárodním měřítku do centra zájmu onkologických farmaceutů, a v oblasti výzkumu, zejména ve smyslu individualizace terapie. Nové věci se jistě dozvíme v oblasti biologické léčby, genetiky a farmakogenomiky.

* Co stálo u zrodu ISOPP?

Jaký spiritus movens stál za jejím založením? International Society of Oncology Pharmacy Practitioners byla založena jako mezinárodní organizace v osmdesátých letech minulého století nadšenci ze všech kontinentů, reagujících na potřeby nově vznikajícího farmaceutického oboru tvorbou standardů a vzdělávacích programů pro lékárníky. Zpočátku malá skupina začínajících onkologických farmaceutů nyní čítá již velmi širokou základnu odborníků ze 30 států celého světa, jen na kongresu se očekává účast přes 600 farmaceutů.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené