Přeskočit na obsah

Paralen může vyvolávat ADHD

Podle nové studie však jejich dlouhodobé užívání během těhotenství vede ke zvýšenému riziku ADHD u dětí.

Data pocházejí od více než 11 tisíc dětí, narozených v Norsku v průběhu 10 let, z nichž bylo u 25 % diagnostikována ADHD. Rodiče vyplnili dotazník ohledně užívání acetaminofenu před, při a po těhotenství.

Po zvážení faktorů, jako je ADHD u rodičů a dalších potenciálních vlivů, se ukázalo, že riziko ADHD rostlo v závislosti na dávce už od osmi dní, po které bylo dítě vystaveno prenatálnímu působení acetaminofenu. Při expozici delší než 29 dní včetně se toto riziko zvýšilo více než dvojnásobně ve srovnání s dětmi, které vlivu acetaminofenu vystaveny nebyly. Ukázalo se také, že dvojnásobné riziko ADHD bylo obdobně přítomné i u dětí otců, kteří užívali před početím potomka acetaminofen po 29 dní a více.

Autoři studie upozorňují, že jde o souvislost, nikoliv o příčinu, ale že je přesto vhodné dále zkoumat roli acetaminofenu v etiologii ADHD. Komentář v Pediatrics připomíná obdobný vztah mezi aspirinem a Reyovým syndromem, kdy zjištění příčinné souvislosti vedlo k významnému snížení nemocnosti a smrtnosti.

Zdroj: Ystrom E et al. Prenatal Exposure to Acetaminophen and Risk of ADHD. Pediatrics, November 2017, VOLUME 140 / ISSUE 5 www.pediatrics.org/cgi/doi/10.1542/peds.2016-3840.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Nemocné srdce a vliv psychofarmak

24. 1. 2022

Téměř každý pátý pacient se srdečním onemocněním užívá léky na duševní zdraví. Podle výzkumu zveřejněného v European Journal of Cardiovascular…