Přeskočit na obsah

Pijte kávu pro zdraví!

Její výhody sumarizuje nový zastřešující přehled, který vznikl na základě úctyhodného počtu 200 metaanalýz a observačních studií. K benefitům tak patří:

  • Při konzumaci 3 šálků denně (obyčejné nebo bez kofeinu) se snižuje všeobecné riziko úmrtí o 17 % v porovnání s lidmi, kteří kávu nepijí vůbec.
  • Káva s kofeinem vede ke snížení rizika kardiovaskulárních chorob, koronárního srdečního onemocnění a mrtvice. Nejvyšší efekt se projevuje při konzumaci 3 až pěti šálků denně.
  • Kofein v kávě zřejmě způsobuje snížení pravděpodobnosti výskytu karcinomu a potíží s játry.
  • Oba druhy kávy, bez kofeinu i s ním, snižují riziko propuknutí diabetu 2. typu.
  • Pokud jde o škodlivé účinky, data hovoří o potratu, snížení porodní váhy plodu a předčasném porodu. Nadměrná konzumace rovněž vede k vyššímu riziku fraktur u žen, u mužů však nikoliv.
  • Editor v British Medical Journal k těmto zjištěním poznamenává, že důkazy bezpečnosti konzumace kávy jsou konzistentní a přesvědčivé. Připomíná pouze, že těhotné ženy a osoby s vyšším rizikem zlomenin by měly být edukovány vzhledem k možným nežádoucím účinkům.

Autor: uza Zdroj: Poole R et al. Coffee consumption and health: umbrella review of meta-analyses of multiple health outcomes. British Medical Journal 2017; 359 doi: https://doi.org/10.1136/bmj.j5024 (Published 22 November 2017)

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Máme se bát chřipky?

29. 11. 2021

Máme se bát chřipky? Pod tímto názvem se 22. listopadu 2021 konal seminář organizovaný Medical Tribune v pražském ILF. Tématy byly onemocnění…