Přeskočit na obsah

Polovina dávek vakcíny šla zdravotníkům

V úterý 26. ledna začala s jedenáctidenním zpožděním fungovat registrace zdravotníků k očkování proti COVID-19 přes online centrální rezervační systém. Využijí ji zejména zdravotníci pracující mimo nemocnice. Nemocnice zajišťují a mohou dále zajišťovat očkování svých zaměstnanců a případně i některých dalších zdravotníků i jinak.

Do otevření centrálního registru pro zdravotníky zahájilo očkování zhruba sto tisíc zdravotníků, druhou dávku dostalo zhruba deset tisíc z nich. Pracovníci ve zdravotnictví a ve veřejné ochraně zdraví dostali většinu z dosud podaných dávek vakcíny proti koronaviru. Celkem bylo očkováno 237 tisíc dávek a z toho na zdravotnictví připadlo 121 tisíc.

Svůj zájem o očkování avizovalo v centrálním systému hned v prvních hodinách jeho fungování dalších pět tisíc zdravotníků, kteří se do té doby jinak k vakcíně nedostali. Někteří zdravotníci měli problém s ověřením v systému přes Národní registr zdravotnických pracovníků. Termíny očkování pro registrované zdravotníky zatím v centrálním systému nebyly.

Jak uvádí ministerstvo zdravotnictví, očkování sleduje stanovené prioritní skupiny. Jsou očkování zdravotničtí pracovníci (51,3 % celku), pracovníci a klienti sociálních služeb (18,3 %), senioři 80+ (21,0 %). Zbývajících cca 9,4 % osob středního až velmi mladého věku (16 435 mladších 29 let) jsou většinou medici, studenti či dobrovolníci pracující na odběrných místech a jinde ve zdravotnictví při péči o COVID+ pacienty, nebo v sociálních službách.

 

Očkování zdravotníků
1) Přes centrální rezervační systém
Zdravotničtí pracovníci pracující mimo očkovací místo – praktičtí lékaři (VPL, PLDD) – ambulantní specialisté – farmaceuti – pracovníci domácí zdravotní péče – další
2) Mimo centrální rezervační systém
Zdravotničtí pracovníci pracující v očkovacím místě – zaměstnanci, agenturní pracovníci – studenti lékařských fakult – dobrovolníci – další osoby pracující ve zdravotnickém zařízení, které je očkovacím centrem
Osoby podílející se na péči o COVIDpozitivní osoby a osoby pracující na odběrových místech a s potenciálně infekčním materiálem, nejsou-li tyto osoby vedeny v Národním registru zdravotnických pracovníků.

 

 

Očkovaní zdravotníci k 27. 1. 2021
 
Zdravotničtí pracovníci nemocnic a ZZS (počet dávek): 76 700
z toho osob očkovaných dvěma dávkami: 16 297
 
Ostatní zdravotnictví / ochrana veřejného zdraví (počet dávek): 44 746
z toho osob očkovaných dvěma dávkami: 3 548
(MZČR)

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené