Přeskočit na obsah

Posílení primární péče zlepší kondici celého systému

Španělští kolegové zvolili druhé největší město slunné Andalusie nejen pro jeho turistickou atraktivitu, ale také pro kongresové možnosti. Region získal během posledních let vyspělou infrastrukturu a je místem smělých developerských projektů, i když v mnoha případech nedokončených. Konferenční centrum v Malaze je nadčasovým, supermoderním a vzhledným stánkem, zhruba 20 minut autobusem z centra města. Turistické vyžití nabízejí dlouhé čisté pláže, v okolí výstavní města s maurskou historií, bílá městečka v horách nebo nedaleký Gibraltar. Konference se zúčastnilo přes 4 000 účastníků z Evropy i ze zámoří.

Ke klíčovým přednáškám byli pozváni kolegové z předních evropských akademických pracovišť oboru. Námětem přednášky profesorky Getzové z univerzity v Oslu bylo přizpůsobení specializační přípravy i vlastního obsahu práce praktického lékaře novým biomedicínským i společenským výzvám.

Jiná přednáška se týkala odpovědi rodinného lékařství na problém stárnutí populace, další pak zvláštní roli lékařů působících v řídce obydlených vzdálených oblastech. Projekt Vasco de Gama je platformou mladých praktických lékařů v Evropě, v níž má Česká republika již několik let své zástupce. Její reprezentanti diskutovali perspektivy mladých praktických lékařů v praktickém lékařství v klinické i akademické rovině.

Svá témata z oblasti primární péče prezentovali tradičně postgraduální studenti z Velké Británie, Nizozemska a Skandinávie, mezi nimi také dr. Norbert Král z 1. lékařské fakulty UK v Praze. Během čtyř kongresových dní proběhlo paralelně přes 150 sekcí s prezentacemi většinou originálních prací a 56 workshopů v celé šíři námětů všeobecné praxe. Z klinických témat dominovala péče o chronické pacienty, zejména diabetiky, kardiaky a nemocné s plicním onemocněním a včasná diagnostika nádorových onemocnění. Ze strany Seveřanů byly kriticky rozebrány screeningové programy, zejména program prevence karcinomu prsu.

Prostor dostala infektologie a zejména importované nákazy. Vedle klinické problematiky pozornost přitahovala např. "Etická dilemata v praxi", seminář "Jak se stresem", "Jak na obtížného pacienta" nebo otázky bezpečnosti pacientů ve všeobecných praxích.

Postery byly poprvé prezentovány pouze v elektronické formě; v průměrně pětiminutových intervalech, na pěti panelech.
Vedle panelů bylo uvedeno časování a doporučený čas ke konzultaci zájemců s autory.

Hodnocení této nové formy prezentace posterů bylo různé a pro organizátora konference v roce 2013 zbývá dosti času na rozhodování, jak tuto zkušenost využít. Konference měla uspokojivou mediální sledovanost; informace na prvních stránkách místního tisku, rozhovory pro rozhlas i televizi. Největší mediální zájem vzbudila účast španělské ministryně zdravotnictví při slavnostním zakončení konference. Bohužel jak zahájení, tak zakončení utrpělo tím, že oficiální hosté i někteří zástupci španělské organizace k hostům promlouvali desítky minut španělsky, aniž by bylo zajištěno tlumočení.

Mezi návštěvníky kongresu se neztratila třicetičlenná skupina českých praktických lékařů, a to ani společensky, ani odborně. Dobrým znamením je, že mezi úspěšně prezentujícími praktiky z České republiky byli tři lékaři ve věku do 35 let. Během celého kongresu přitahoval pozornost náš stánek, propagující světovou konferenci WONCA v Praze v roce 2013. Účastníci s visačkami "Czech Republic" si příjemně užili plácání po zádech a stále se opakující ujištění "Do Prahy určitě přijedeme", "Praha je moje nejoblíbenější město!".

S blížícím se termínem konference se zvýrazňuje česká pozice v Evropské radě WONCA. K našemu zviditelnění přispělo i to, že příznivou shodou náhod to byla právě Česká republika, která jako předsedající země EU v roce 2009 za Evropu podpořila významnou rezoluci WHO, směrem k posílení primární péče. Paradoxem je, že u nás publikována nebyla. Na základě této rezoluce a s ohledem na mezinárodní snahy o reformy systémů zdravotní péče vydalo předsednictvo evropské organizace WONCA spolu se španělskou organizací praktických lékařů SEMFYC při příležitosti 16. evropské konference následující prohlášení.

Posílení primární péče jako cesta k udržitelnému rozvoji systémů zdravotní péče

Před třiceti lety byla představena role primární péče ve zdravotních systémech; k podpoře a rozvoji hodnot, principů a přístupů zaměřených na zvýšení standardu veřejného zdraví. Tento model, který byl postupně zaveden ve všech zemích a pomohl ke zvýšení kvality, dostupnosti a efektivity péče, vychází z holistického vidění zdraví, které daleko přesahuje omezený model lékařské péče. Výsledkem bylo dosažení některých cílů; zlepšení zdraví, snížení morbidity, zvýšení rovnoprávného přístupu ke zdravotní péči, soustavný růst výkonnosti a efektivity zdravotních systémů.

Problémem je skutečnost, že zdravotní systémy a programy podpory zdraví nejsou kompaktní. V bohatých zemích, kde se rozvinula excesivní specializace v medicíně, není primární péče osou, okolo níž se otáčí systém zdravotní péče. Zdroje jsou z velké míry alokovány pro nemocniční a specializované služby, zatímco primární péče, podpora zdraví a prevence je zanedbávána. Takové systémy jsou však méně výkonné a méně efektivní, nežli by mohly být. Nové a narůstající problémy, jako jsou např. stárnutí populace, nárůst chronických onemocnění, výskyt nových nemocí, recentní dopady a hrozby pandemií, jasně ukazují, že zdravotní systémy se potřebují podrobit reformám, jestliže chtějí zachovat svou udržitelnost.

Primární péče poskytuje způsob, jak na základech komunitní péče, se silným preventivním zaměřením a holistickým přístupem ke zdraví, vytvořit základ zdravotnického systému v duchu rezoluce Světového zdravotnického shromáždění 62.12., "Primární zdravotní péče, včetně posilování zdravotnického systému". Výstupem takové organizace je udržitelný, vědecky podložený a efektivní způsob řešení problémů současné zdravotní péče. V tomto prostředí se mohou také budoucí rodinní lékaři nejlépe připravovat na svoji odbornost. Zároveň je třeba přizpůsobit těmto výzvám univerzitní lékařské vzdělávání.

Z tohoto důvodu WONCA Evropa vyzývá vlády evropských zemí, aby při tvorbě rozpočtů na zdravotní péči zohlednily význam primární péče jako brány do systému a upravily alokaci prostředků v souladu s těmito cíli.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené