Přeskočit na obsah

Potenciál vakcinace proti HPV zdaleka není v ČR využit, nutná je edukace laické i odborné veřejnosti

Proti karcinomu hrdla děložního a dalším HPV onemocněním se v ČR očkuje od roku 2006 a v roce 2012 bylo zavedeno dobrovolné očkování zdarma pro třináctileté dívky. Proočkovanost v této věkové skupině je zhruba 63 procent. I když ve srovnání se sousedními zeměmi je to dobrý výsledek, potenciál vakcinace proti HPV zdaleka není využit. Velká část laické a bohužel i odborné veřejnosti podléhá dezinformacím o účincích tohoto očkování, uvedl při zahájení listopadových dnů prevence HPV onemocnění mluvčí lékařského sdružení HPV College a místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti J.E. Purkyně MUDr. Vladimír Dvořák, PhD.

Důležité podle něj je edukovat nejen laickou veřejnost, ale také lékaře, zejména pediatry, kteří nevidí často případy onemocnění, přitom právě oni mají zásadní roli v primární prevenci.

Podle prezidenta HPV College MUDr. Jiřího Ondruše, M.I.A.C., by se měla zařadit vakcinace proti HPV do povinného očkovacího kalendáře, jako to je například ve Španělsku, Portugalsku, v některých hrabstvích Velké Británie, v Mexiku a v některých státech USA. Zkušenosti z deseti let vakcinace potvrdily, že vakcína je bezpečná a účinná, řekl. Například v Austrálii, kde je očkování dvanáctiletých dívek a chlapců součástí speciálního školního očkovacího programu, klesl výskyt HPV infekce o 90 procent. „Argumenty odpůrců, že vakcína může způsobit onemocnění, jsou jen iracionálními projevy strachu,“ podotkl.

Vakcína proti HPV je dostupná ve 130 zemích, z nich 60 zařadilo očkování proti HPV do svých národních imunizačních programů. Doposud bylo ve světě podáno přes 206 milionů dávek vakcíny proti HPV. Četnost výskytu nežádoucích účinků je srovnatelná nebo i nižší než u jiných běžně užívaných vakcín. Vakcíny neobsahují virový genom, a to ani oslabený, jak tvrdí odpůrci. Bezpečnost vakcín potvrdily americká FDA, v Evropě EMA, Světová zdravotnická organizace i české lékařské odborné společnosti

„S vakcínami proti HPV se velice dobře sžili gynekologové, asi zejména proto, že se denně setkávají s onemocněními, která jsou lidskými papilomaviry způsobena. Trošku déle to trvalo pediatrům, možná to bylo tím, že běžně ve svých praxích tato onemocnění nevídají. Další omezení bylo finanční - o pediatrech se často hovoří jako o sociálně cítící skupině lékařů a bylo jim asi zatěžko nabízet rodičům něco, co stojí docela velké peníze. Tato bariéra padla, když alespoň třináctiletým dívkám začaly zdravotní pojišťovny jednu vakcínu plně hradit a na druhou výrazně přispívají,“ řekl MT MUDr. Dvořák.

Pediatři jsou podle něj už v problematice orientovaní, nabízejí očkování rutinně, bohužel jen dívkám. „Takže myslím, že u lékařské veřejnosti je docela slušné a orientace v problematice se výrazně zlepšila. Trošku jsou bariéry na straně některých rodičů – někteří podléhají mediálním kampaním proti očkování obecně, nebo i proti tomuto očkování, což je určitě škoda pro jejich děti. Je potom tristní, když vidíme mladé ženy, které mají onemocnění, jemuž se dalo předejít, a důvodem bylo, že buď rodiče chtěli ušetřit, nebo si řekli, že je to zbytečné nebo škodlivé,“ řekl.

Odborníci v ČR i ve světě doporučují očkovat vedle dívek také chlapce, povědomí o významu jejich očkování je ale zatím velmi nízké, ať u praktických lékařů, kterých se týká, nebo u pediatrů. „Gynekologové v tomto mají velice úzké pole. To znamená, že většina našich synů a příbuzných očkována je. Když se ptají pacientky, určitě jim očkování synů doporučujeme, ale tam je ještě hodně prostoru pro edukaci u pediatrů a praktických lékařů pro dospělé,“ uvedl MUDr. Dvořák.

V případě očkování chlapců je výraznější i bariéra finanční, ze zdravotního pojištění úhradu nemají. Dvořák připomněl, že když vakcinace proti HPV v Česku začínala, zdravotní pojišťovny nehradily nic. I

tak byl podle něj zájem žen značný, pokud se poučily, co jim hrozí a proti čemu se mohou chránit. „Takže si myslím, že kdyby pediatři důkladně poučili rodiče i adolescenta, že je to užitečné a prospěšné, že jednak bude bezpečnější pro svoji partnerku a jednak se může chránit před spoustou chorob, tak jsem přesvědčen, že velká část rodičů by tuto investici obětovala,“ řekl. Třídávkové očkování vyjde na zhruba 10.000 korun

Docentka MUDr. Petra Tesařová, CSc., z Onkologické kliniky 1.LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice upozornila, že vedle zhoubného nádoru hrdla děložního, vulvy, vaginy u žen a rakoviny penisu u mužů může HPV virus vyvolat karcinom v oblasti hlavy a krku, análního otvoru, papilomatózu hrtanu a genitální bradavice. Prevalence zhoubných onemocnění v Česku trvale stoupá, známé jsou rizikové faktory, které vznik nádoru ovlivňují. „Neumíme vyřešit karcinom plošně léčebně, pořád ještě platí, že nejlepší varianta je se mu vyhnout, nikdy neonemocnět. Jedním z významných rizikových faktorů je HPV viróz,“ řekla MT.

Docentka Tesařová soustřeďuje odborný zájem na péči o mladé ženy s karcinomem a také s nimi hovoří o rizicích pro jejich potomky. „Určitě osobní zkušenost s jakýmkoli typem zhoubného onemocnění vede k větší ostražitosti i směrem k dětem. Matka se vždy snaží chránit své potomky, takže určitě o tom s pacientkami často diskutujeme. Ptají se, zda mají dcerám očkování doporučit, jaké typy vakcíny jsou pro ně nejvhodnější, toto poradenství poskytujeme,“ shrnula s tím, že své dvě dcery proti HPV infekcím očkovat také dala.

Karcinomy spojené s infekcí HPV jsou v Česku příčinou téměř deseti procent úmrtí v důsledku zhoubných onemocnění u žen. Karcinom hrdla děložního odhalí lékaři ročně u zhruba 1000 žen, z nich 400 zemře. Rostou i počty dalších infekcí HPV – za 20 let stoupl výskyt karcinomů v oblasti hlavy a krku třikrát, výskyt genitálních bradavic stoupl za posledních deset let čtyřikrát, na vzestupu je i papilomatóza hrtanu, která může postihnout i malé děti.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené