Přeskočit na obsah

Příchutě v elektronických cigaretách škodí zdraví

Testování devíti příchutí

Většina dospělých uživatelů elektronických cigaret je buď bývalými, nebo současnými kuřáky klasických cigaret, kteří elektronické cigarety používají jako pomůcku při odvykání kouření, nebo se domnívají, že jde o méně škodlivou variantu kouření. Předmětem hodnocení bylo devět běžně dostupných příchutí – mátová, vanilková, cigaretová, skořicová, hřebíčková, máslová, jahodová, banánová a eukalyptová. Zkoumal se jejich vliv na buňky získané od dobrovolníků a na komerčně dostupné lidské endotelové buňky.

Autoři upozorňují na škodlivost příchutí

Všech devět příchutí, tedy různých chemických látek a sloučenin, bylo označeno za zdraví škodlivé. Podle autorů studie poškozují buňky a narušují produkci oxidu dusnatého, který má vazodilatační účinky a umožňuje lepší průtok krve cévami. Ohrožen je tak zejména kardiovaskulární systém a organismus je vystaven zvýšenému riziku infarktu myokardu a cévní mozkové příhody. Odborníci při obou způsobech testování zjistili, že použití vanilkové, skořicové, cigaretové a hřebíčkové příchutě má kromě značně negativního dopadu na hladinu oxidu dusnatého také vliv na zánětlivé reakce. Podobně nepříznivé účinky byly pozorovány u mátové příchutě. Aktuální poznatky svědčí o tom, že endotel je obzvlášť citlivý vůči všem těmto chemicky připraveným příchutím. Autoři americké studie shrnují, že vdechování páry z elektronických cigaret s příchutěmi může mít závažné důsledky na zdravotní stav.

Varování Americké kardiologické asociace

Poznatky z této studie jsou v souladu s dřívějšími zjištěními, že příchutě elektronických cigaret mají toxické účinky na plíce a kardiovaskulární systém. Americká kardiologická asociace (AHA) varuje před používáním elektronických cigaret a požaduje nová pravidla jejich prodeje a propagace s cílem zabránit jejich dostupnosti pro mládež. Zároveň apeluje na odborníky, aby se více zaměřili na analýzu zdravotních dopadů užívání elektronických cigaret.

Zdroj: https://www.news-medical.net/news/20180614/Various-E-cigarette-flavorings-may-increase-risk-of-cardiovascular-disease.aspx

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené