Přeskočit na obsah

Příslib zvýšení plateb státu je nadějí a přišel na poslední chvíli

Zástupci poskytovatelů zdravotních služeb přivítali návrh na zvýšení plateb za státní pojištěnce. Kdyby navýšení neproběhlo, obávali by se snížení příjmů zdravotních pojišťoven, škrtů v úhradách a snížení kvality nebo dostupnosti zdravotní péče. Kvůli ekonomickým dopadům protiepidemických opatření očekávají zdravotní pojišťovny propad příjmů oproti plánům o desítky miliard

„S kolegy to vnímáme jako velmi pozitivní myšlenku, respektive jedinou možnost, jak zabránit významnému propadu ve financování systému českého zdravotního pojištění, a to včetně financování péče v našich ambulancích,“ uvádí Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů. Nervozita ohledně dalšího vývoje financování zdravotnictví už byla velká, o to víc byla myšlenka na zvýšení plateb státu potřebná. „Vyslovena byla cca minutu před dvanáctou, protože pokles bodové výkonnosti ambulantních specialistů je velmi velký, přičemž máme-li s pojišťovnami jednat o změně způsobu financování péče, potřebujeme znát jejich možnosti,“ uvádí Jojko. „Návrh budí naději, že české zdravotnictví dostane možnost zachovat si předchozí dostupnost a kvalitu, které by jistě jinak významně klesly,“ shrnuje.

Pro nemocnice je návrh státní podpory také významný signál. „Přivítali jsme příslib premiéra. Dlouholetým snahám zdravotníků vyhověl v pravý čas,“ napsali na dotaz MT Jana Popovičová a Stanislav Fiala z kanceláře Asociace českých a moravských nemocnic. Zároveň ale varují, že ani přislíbená finanční injekce nemusí stačit. Záležet bude na dalším vývoji ekonomiky. „Tento správný krok ještě nenapraví dlouhodobé podfinancování českého zdravotnictví. Zatím spíše bude kompenzací výpadků příjmů zdravotního pojištění od zaměstnanců i podnikatelů, který teprve začíná a jeho rozsah a délku trvání lze dnes těžko odhadovat,“ uvádí Popovičová s Fialou.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek připomněl, že předchozí jednání se vedla o podstatně nižších částkách plateb za státní pojištěnce v příštím roce. A to ještě ve druhé polovině března. „O nezbytnosti zásadního zvýšení platby za státní pojištěnce jsem s předsedou vlády jednal. Nikdo jiný než stát totiž za současné situace nedisponuje takovou sumou peněz, kolik naše chronicky podfinancované a personálně zdevastované zdravotnictví potřebuje. Lékařská komora odmítla návrh ministra Vojtěcha na valorizaci platby za státní pojištěnce od ledna 2021 o pouhých 50 korun. V rámci připomínkového řízení jsme uplatnili protinávrh na zvýšení o 200 korun, což by přineslo systému za rok zhruba 14 miliard korun. Zároveň jsem trval na tom, aby stát navíc pojišťovnám kompenzoval všechny úlevy na placení pojistného, o kterých vláda rozhodla a ještě rozhodne,“ uvedl Kubek. Návrh navýšení, které avizoval premiér, tak předčil jeho očekávání. „Slib pana premiéra Babiše je velkorysejší, než byly naše požadavky. Česká lékařská komora bude předsedu vlády podporovat při jeho prosazování. Zdravotnictví potřebuje peníze rychle a tyto peníze je třeba především dostat k lidem, kteří ve zdravotnictví pracují,“ dodal Kubek s tím, že lékařská komora prosazuje zásadní zvýšení ceny práce zdravotníků.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu oznámil, že navrhne zvýšit od června platby za státní pojištěnce o 500 korun. To by podle jeho slov znamenalo 19,2 miliardy korun do systému zdravotního pojištění navíc. O dalších 200 korun by se částka měla navýšit příští rok, což by mělo pro rok 2021 přinést 53 miliard korun navíc.

O platbách za státní pojištěnce na příští rok může ještě do 30. června rozhodnout vláda, letošní platby by musel zvýšit parlament. Ve stavu nouze je ovšem proces změny zákona výrazně zrychlený.

 

Příjmy zdravotních pojišťoven v roce 2019
Platba státu … 71,8 mld. Kč
Pojistné … 254,2 mld. Kč
Celkem … 326 mld. Kč

 

Měsíční platba státu za jednoho státního pojištěnce
2018 … 969 Kč
2019 … 1018 Kč
6/2020* … 1518 Kč
2021* … 1718 Kč
* návrh premiéra Andreje Babiše

 

Počet státních pojištěnců
2019 … 5,88 mil.
2020 (odhad) … 6,03 mil.
Zdroj: Analytická komise k DŘ

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené