Přeskočit na obsah

Prof. Feltl: Na normální provoz najíždíme rychle

 

  • V jaké finanční kondici vychází vaše nemocnice z epidemie COVID‑19?

Naše situace je specifická tím, že jsme absolvovali oddlužení. Přišla nám jednorázově vysoká částka, kterou jsme okamžitě umořili dluhy a která nám pomohla v hospodaření. Upadla nám koule od nohy, abych tak řekl. Díky tomu jsme byli schopni nastavit režim, na který jsem byl zvyklý ze svých předchozích působišť. Co se týká covidu, myslím, že z toho nevycházíme špatně. Kompenzační vyhlášku na rok 2020 jsme splnili a překročili. Očekáváme při vyúčtování od pojišťoven doplatky. V tuto chvíli jsme ve velmi slušné finanční kondici.

  • Dá se kvantifikovat, k jaké velkému propadu výkonů v nemocnici došlo?

Za rok 2020 jsme nakonec zhruba minus 10 procent, tedy jsme vysoce nad cílem stanoveným kompenzační úhradovou vyhláškou. Není to žádné drama. V prvním kvartále roku 2021 jsme provedli výrazně více výkonů než ve stejném období roku 2020, protože v loňském březnu se nemocnice prakticky zavřely. Ve srovnání s rokem 2020 máme zhruba o 20 procent nárůst a jsme na 90 procentech roku 2019. Není to katastrofa, dá se s tím žít.

  • Do jaké míry se daří najíždět na normální provoz?

Daří se to výborně. Je po tom poptávka jak ze strany pacientů, tak ze strany personálu. Pacienti to potřebují a zaměstnanci to také chtějí. Je zcela evidentní, že případů covidu, zejména těch těžkých, razantně ubývá.

  • Jakou cítíte náladu v nemocnici? Jsou vaši kolegové vyhořelí, vyčerpaní, nebo převažuje radost z návratu k normálu?

Je to kombinace všeho, od úlevy a nadšení, že se vracíme k normálnímu životu, až po velmi těžké vyhoření a přepracování. Máme přes 6 000 zaměstnanců a najdete tu celé spektrum nálad, jaké si umíte představit. I mně se nálady mění v širokém spektru. Dokážu zaměstnance pochopit.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené