Přeskočit na obsah

První evropská pacientská konference o prevenci kolorektálního karcinomu

Ve dnech 24. a 25. června se v Barceloně uskuteční první evropská pacientská konference o kolorektálním karcinomu (1st Ever Europen Colorectal Cancer Patient Conference), kterou pořádá organizace Europacolon, Global Colon Cancer (další by se měla uskutečnit v roce 2012 v České republice). Při této příležitosti jsme měli možnost položit několik otázek jednomu z iniciátorů tohoto jednání, českému europoslanci Pavlu Pocovi.

 

Pacientská konference, kterou připravujete v Barceloně, je vůbec první tohoto druhu v Evropě. Jaké mají podle vás takové akce smysl?

Jde přece především o obecné povědomí. Lidé se karcinomu strašně bojí, to onemocnění ničí životy jim i jejich rodinám někdy jen kvůli psychologickým důsledkům. Pacientská konference je mimo jiné fórem pro předání informací mezi lidmi. O tom, jak s karcinomem bojovat, jak jej přežít, jak žít s vědomím, že jsem nemoc prodělal.

Budete v Barceloně jedním z hlavních řečníků; jaký bude váš hlavní vzkaz pacientům s karcinomem tlustého střeva a konečníku?

Že mezi onemocněním karcinomem a smrtí není rovnítko. Jde o to nad ním zvítězit a žít, ne o to na ně zemřít.

Proč se tak intenzivně angažujete v boji právě za prevenci tohoto onkologického onemocnění?

Protože prevence je odpověď. Lékařská věda se hodně věnuje řešení akutních stavů, novým lékům, novým technologiím. Je to logické, protože je tímto směrem tažena pacienty a samozřejmě také farmaceutickým průmyslem. Avšak musíme konečně připustit, že správné řešení problému je pokusit se onkologickému onemocnění předejít. Základy pro vznik tohoto onemocnění si vytváříme životním stylem, stravováním, prostředím, v němž se pohybujeme. Proto jsem přesvědčen, že správnou odpovědí je právě prevence, vyhýbání se rizikovým faktorům, zdravý životní styl.

Dělá toho Evropa – myšleno Evropský parlament a Evropská komise – v boji proti karcinomu tlustého střeva a konečníku dost? A dělají dost členské státy?

Evropská komise a Evropský parlament se opravdu snaží. Jenže Evropa není federace jako USA, s federální vládou a federálními schématy, nýbrž pouze unie a zdravotnictví můžeme z unijní úrovně zasáhnout poměrně málo. A to je škoda, protože některé členské státy se právě kolorektálnímu karcinomu příliš nevěnují. Česká republika je naštěstí jednou ze světlých výjimek.

Demografický vývoj není příznivý, evropská populace stárne a podle prognóz můžeme za dvacet let očekávat nárůst incidence i mortality karcinomu kolorekta o 80 procent. Hrozivé číslo. Existuje podle vás způsob, jak tento trend zastavit nebo alespoň zpomalit?

Jak jsem již řekl, řešení spočívá jedině v prevenci. Ta je také levnější než léčba. Znamená to ovšem zlepšovat životní a pracovní prostředí, změnit životní a stravovací návyky, chování. Nejde to samozřejmě vždy lehce; sám dobře vím, jak těžké je přinutit se třeba jen hodinu denně se proběhnout nebo vzdát se toho, co je sice příjemné, ale ve svých důsledcích škodí. Jenže jiná cesta není.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené