Přeskočit na obsah

Racionální farmakoterapie neuropatické bolesti

Problematika neuropatické bolesti se v současnosti úzce dotýká nejen specialistů, ale i praktiků. Mezi 6 000 respondenty, kteří prošli ordinacemi praktických lékařů ve Velké Británii, byl proveden rozsáhlý e‑mailovy statistický průzkum. Chronickou bolestí různé etiologie podle něj trpělo 48 % těchto nemocných, z toho neuropatickou komponentu vykazovalo osm procent z nich. Česká data jsou podobně překvapivá – výzkum z roku 2004 prováděný ve specializovaných centrech léčby bolesti ukázal, že neuropatické bolesti má čtvrtina zdejších klientů, v populaci starší 70 let je to dokonce polovina (!).

Kdo trpí nejčastěji

V posledních letech se do určité míry mění i pohled na spektrum chorob, jež neuropatická bolest provází. „Zatímco v minulosti byly v této souvislosti skloňovány především pojmy ‚diabetická neuropatie‘, ‚neuralgie trigeminu‘, ‚komplexní regionální bolestivý syndrom‘ a ‚postherpetická neuralgie‘ ‚loňský výzkum belgických kolegů, který byl proveden na reprezentativním vzorku 2 480 nemocných, přinesl zjištění, že nejčastějšími současnými onemocněními s neuropatickou komponentou jsou chronické bolesti zad, osteoartróza a posttraumatické stavy,“ vypočítává R. Mazanec a zdůrazňuje, že neuropatická bolest je velmi často diagnostikována v souvislosti s poškozením periferního nervového systému: „Může se jednat o kompresivní mononeuropatie, diabetické nebo infekční polyneuropatie, bolesti provázející vaskulitidy nebo plexopatie – především neuralgické amyotrofie a poúrazové stavy. Zajímavou oblast představuje bolest provázející radikulopatie, ať už kompresivní či zánětlivé. Méně často se pak vyskytují neuropatie postihující pouze tenká vlákna, které se manifestují palčivými bolestmi dolních končetin, a dále komplexní regionální bolestivý syndrom.“

Je vhodné indikovat antikonvulziva?

Za vznikem neuropatické bolesti, jež souvisí s narušením periferního nervového systému, obvykle stojí ektopické generátory vyskytující se přímo v průběhu periferního nervu. V tomto případě se tedy nejedná o dráždění periferních nociceptorů. Bolestivé aferentní impulsy se dostávají přes zadní rohy míšní a spinothalamické dráhy až do mozku. Dalším faktorem je narušená inhibice vstupu těchto bolestivých impulsů na descendentních neuromodulačních drahách.

Z klinického hlediska je velmi zajímavý radikulární syndrom, kde se kombinuje nociceptivní (receptory se aktivují v důsledku poškození tkáně) a neuropatická komponenta bolesti, která vzniká na základě kompresivního a následně i zánětlivého poškození nervových struktur. Toto zjištění vyvolalo otázku, zda je u nemocných trpících chronickou bolestí, kteří nereagují na konvenční terapii s nesteroidními antirevmatiky a centrálními myorelaxancii, vhodné použít antikonvulziva. Na tuto otázku odpověděla německá Mallisonova studie z roku 2006, která sledovala rozsáhlý soubor 4 271 nemocných s chronickými bolestmi zad, jimž byl po dobu šesti týdnů podáván pregabalin. Výsledky studie dokumentují, že tato léčba význam má: „Zatímco na počátku udávali nemocní intenzitu bolestí na škále VAS přibližně na stupni 7, po prvním týdnu poklesla na stupeň 5, a na konci sledování dokonce na stupeň 3. Redukci intenzity neuropatické bolesti o více než 30 % potvrzovalo 84,2 % a o více než polovinu 70,8 % pacientů. Komorbidity provázející toto onemocnění, například poruchy spánku, byly hodnoceny na škále PGIC. Z počátečního stupně 6 došlo ke zlepšení na hodnotu 2,3. S léčbou bylo ‚velmi spokojeno‘ nebo ‚spokojeno‘ 84,2 % jedinců. I lékaři, kteří tyto nemocné sledovali, hodnotili výsledky terapie jako ‚velmi dobré‘ či ‚dobré‘, a to v 88,2 % případů,“ komentuje MUDr. Mazanec. Během uplynulých deseti let se také ukázalo, že centrální neuropatická bolest provází některé stavy cervikální myelopatie, transverzální míšní léze, dále některé ischemické cévní mozkové příhody s lézí tractus spinothalamicus a intramedulární léze, především tumory a syringomyelie.

Na nemocné se už díváme jinak

Kdy se tedy rozhodnout pro nasazení antikonvulziv u stavů rezistentních ke konvenční terapii? Podle MUDr. Mazance je třeba nejprve detekovat neuropatickou komponentu bolesti. Pro rychlou, praktickou orientaci slouží dotazník „Pain Detect“, který vyplňuje nemocný bez účasti zdravotníka a odpoví v něm na sedm otázek. Výsledkem je jednoduché skóre – v případě, že je nižší než 12, je neuropatická složka bolesti vysoce nepravděpodobná, naopak je tomu u hodnot vyšších než 19.

Neuropatická bolest je velmi heterogenní syndrom a stále více mezioborový problém. Je to dáno širokým spektrem příčin a některými, stále ještě nejasnými mechanismy vzniku. Významnou roli hraje individualita pacientů, časté jsou různé psychosomatické projekce a úspěšnost terapie limituje i řada komorbidit (viz níže). Některé rezistentní případy se podle MUDr. Mazance stále ještě nedaří úspěšně kompenzovat a léčit – v Mezinárodní klasifikaci nemocí se dokonce objevil „syndrom osobnosti s trvalou bolestí“ (pod značkou F 62.8). „V každém případě jsme se už ale naučili na člověka s neuropatickou bolestí dívat jinak. Vnímáme jej jako osobnost, která nemá pouze somatické obtíže úměrné intenzitě a lokalizaci bolesti, ale také emoční, kognitivní a behaviorální problémy související s chronickým charakterem onemocnění, jehož jednotlivé komponenty se samozřejmě vzájemně ovlivňují a potencují,“ uvádí MUDr. Mazanec. Jako příklady systémového propojení jednotlivých psychologických modalit u neuropatické bolesti uvádí vztek, strach, pocity viny, nevýkonnost, ale také nadužívání léčiv a vymáhání sociálních dávek.

Komorbidity se vzájemně potencují

Neuropatická bolest je velmi často provázena závažnými komorbiditami. Na prvním místě jsou poruchy spánku, které se vyskytují až v 57 % případů, dále poruchy nálady spojené s úzkostí (57 %) nebo depresemi (56 procent). „Všechny tyto složky představují opět ‚bludný kruh vzájemné potenciace‘ – je jasné, že nevyspalý nemocný bude svou bolest prožívat hůře a depresivní či úzkostní pacienti mohou její příznaky vnímat mnohem výrazněji. S komorbiditami bychom měli určitě počítat při racionální farmakoterapii tohoto onemocnění. Zaměřme se tedy nejen na zmírňování intenzity bolesti, ale používejme taková léčiva, která navíc zlepší kvalitu spánku a odstraní deprese či úzkost. Takto komplexně účinná jsou antikonvulziva, řada klinických studií to potvrdila u pregabalinu i gabapentinu,“ konstatuje MUDr. Mazanec.

Léčba neuropatické bolesti tedy vyžaduje komplexní řešení, na němž by se měl podílet praktický lékař, neurolog, algeziolog a případně onkolog. V lékařském týmu by určitě neměl chybět ani psycholog a rehabilitační specialista, u rezistentních případů přichází na pomoc ještě neurochirurgie a neuromodulační techniky, vyzbrojené nejmodernějšími technologiemi. Vždy je třeba koncentrovat pozornost na onemocnění, které k neuropatické bolesti vedlo, paralelně by měla probíhat symptomatická terapie, ať už lokální či systémová, nejlépe ve specializovaných centrech pro léčbu bolesti.

Problematika neuropatické bolesti se

v současnosti úzce dotýká nejen specialistů,

ale i praktiků. Mezi 6 000 respondenty,

kteří prošli ordinacemi praktických lékařů

ve Velké Británii, byl proveden rozsáhlý

e‑mailovy statistický průzkum. Chronickou

bolestí různé etiologie podle něj trpělo

48 % těchto nemocných, z toho neuropatickou

komponentu vykazovalo osm procent

z nich. Česká data jsou podobně překvapivá

– výzkum z roku 2004 prováděný

ve specializovaných centrech léčby bolesti

ukázal, že neuropatické bolesti má čtvrtina

zdejších klientů, v populaci starší 70 let

je to dokonce polovina (!).

 

Kdo trpí nejčastěji

 

V posledních letech se do určité míry mění

i pohled na spektrum chorob, jež neuropatická

bolest provází. „Zatímco v minulosti

byly v této souvislosti skloňovány

především pojmy ‚diabetická neuropatie‘,

‚neuralgie trigeminu‘, ‚komplexní regionální

bolestivý syndrom‘ a ‚postherpetická

neuralgie‘ ‚loňský výzkum belgických kolegů,

který byl proveden na reprezentativním

vzorku 2 480 nemocných, přinesl zjištění,

že nejčastějšími současnými onemocněními

s neuropatickou komponentou jsou

chronické bolesti zad, osteoartróza a posttraumatické

stavy,“ vypočítává R. Mazanec

a zdůrazňuje, že neuropatická bolest je

velmi často diagnostikována v souvislosti

s poškozením periferního nervového systému:

„Může se jednat o kompresivní mononeuropatie,

diabetické nebo infekční polyneuropatie,

bolesti provázející vaskulitidy

nebo plexopatie – především neuralgické

amyotrofie a poúrazové stavy. Zajímavou

oblast představuje bolest provázející

radikulopatie, ať už kompresivní či zánětlivé.

Méně často se pak vyskytují neuropatie

postihující pouze tenká vlákna, které

se manifestují palčivými bolestmi dolních

končetin, a dále komplexní regionální bolestivý

syndrom.“

 

Je vhodné indikovat antikonvulziva?

 

Za vznikem neuropatické bolesti, jež souvisí

s narušením periferního nervového systému,

obvykle stojí ektopické generátory

vyskytující se přímo v průběhu periferního

nervu. V tomto případě se tedy nejedná

o dráždění periferních nociceptorů. Bolestivé

aferentní impulsy se dostávají přes

zadní rohy míšní a spinothalamické dráhy

až do mozku. Dalším faktorem je narušená

inhibice vstupu těchto bolestivých impulsů

na descendentních neuromodulačních

drahách.

 

Z klinického hlediska je velmi zajímavý

radikulární syndrom, kde se kombinuje

nociceptivní (receptory se aktivují

v důsledku poškození tkáně) a neuropatická

komponenta bolesti, která vzniká

na základě kompresivního a následně

i zánětlivého poškození nervových struktur.

Toto zjištění vyvolalo otázku, zda je

u nemocných trpících chronickou bolestí,

kteří nereagují na konvenční terapii s nesteroidními

antirevmatiky a centrálními

myorelaxancii, vhodné použít antikonvulziva.

Na tuto otázku odpověděla německá

Mallisonova studie z roku 2006, která

sledovala rozsáhlý soubor 4 271 nemocných

s chronickými bolestmi zad, jimž byl

po dobu šesti týdnů podáván pregabalin.

Výsledky studie dokumentují, že tato léčba

význam má: „Zatímco na počátku udávali

nemocní intenzitu bolestí na škále VAS

přibližně na stupni 7, po prvním týdnu

poklesla na stupeň 5, a na konci sledování

dokonce na stupeň 3. Redukci intenzity

neuropatické bolesti o více než 30 %

potvrzovalo 84,2 % a o více než polovinu

70,8 % pacientů. Komorbidity provázející

toto onemocnění, například poruchy

spánku, byly hodnoceny na škále PGIC.

Z počátečního stupně 6 došlo ke zlepšení

na hodnotu 2,3. S léčbou bylo ‚velmi spokojeno‘

nebo ‚spokojeno‘ 84,2 % jedinců.

I lékaři, kteří tyto nemocné sledovali, hodnotili

výsledky terapie jako ‚velmi dobré‘

či ‚dobré‘, a to v 88,2 % případů,“ komentuje

MUDr. Mazanec. Během uplynulých

deseti let se také ukázalo, že centrální neuropatická

bolest provází některé stavy cervikální

myelopatie, transverzální míšní

léze, dále některé ischemické cévní mozkové

příhody s lézí tractus spinothalamicus

a intramedulární léze, především tumory

a syringomyelie.

 

Na nemocné se už díváme jinak

 

Kdy se tedy rozhodnout pro nasazení antikonvulziv

u stavů rezistentních ke konvenční

terapii? Podle MUDr. Mazance je

třeba nejprve detekovat neuropatickou

komponentu bolesti. Pro rychlou, praktickou

orientaci slouží dotazník „Pain Detect“,

který vyplňuje nemocný bez účasti zdravotníka

a odpoví v něm na sedm otázek.

Výsledkem je jednoduché skóre – v případě,

že je nižší než 12, je neuropatická složka

bolesti vysoce nepravděpodobná, naopak

je tomu u hodnot vyšších než 19.

 

Neuropatická bolest je velmi heterogenní

syndrom a stále více mezioborový

problém. Je to dáno širokým spektrem

příčin a některými, stále ještě nejasnými

mechanismy vzniku. Významnou roli hraje

individualita pacientů, časté jsou různé

psychosomatické projekce a úspěšnost

terapie limituje i řada komorbidit (viz

níže). Některé rezistentní případy se podle

MUDr. Mazance stále ještě nedaří úspěšně

kompenzovat a léčit – v Mezinárodní klasifikaci

nemocí se dokonce objevil „syndrom

osobnosti s trvalou bolestí“ (pod značkou

F 62.8). „V každém případě jsme se už ale

naučili na člověka s neuropatickou bolestí

dívat jinak. Vnímáme jej jako osobnost,

která nemá pouze somatické obtíže úměrné

intenzitě a lokalizaci bolesti, ale také

emoční, kognitivní a behaviorální problémy

související s chronickým charakterem

onemocnění, jehož jednotlivé komponenty

se samozřejmě vzájemně ovlivňují a potencují,“

uvádí MUDr. Mazanec. Jako příklady

systémového propojení jednotlivých

psychologických modalit u neuropatické

bolesti uvádí vztek, strach, pocity viny, nevýkonnost,

ale také nadužívání léčiv a vymáhání

sociálních dávek.

 

Komorbidity se vzájemně potencují


Neuropatická bolest je velmi často provázena

závažnými komorbiditami. Na prvním

místě jsou poruchy spánku, které se vyskytují

až v 57 % případů, dále poruchy nálady

spojené s úzkostí (57 %) nebo depresemi

(56 procent). „Všechny tyto složky představují

opět ‚bludný kruh vzájemné potenciace‘

– je jasné, že nevyspalý nemocný bude

svou bolest prožívat hůře a depresivní či

úzkostní pacienti mohou její příznaky vnímat

mnohem výrazněji. S komorbiditami

bychom měli určitě počítat při racionální

farmakoterapii tohoto onemocnění. Zaměřme

se tedy nejen na zmírňování intenzity

bolesti, ale používejme taková léčiva,

která navíc zlepší kvalitu spánku a odstraní

deprese či úzkost. Takto komplexně účinná

jsou antikonvulziva, řada klinických studií

to potvrdila u pregabalinu i gabapentinu,“

konstatuje MUDr. Mazanec.

 

Léčba neuropatické bolesti tedy vyžaduje

komplexní řešení, na němž by se měl

podílet praktický lékař, neurolog, algeziolog

a případně onkolog. V lékařském týmu

by určitě neměl chybět ani psycholog a rehabilitační

specialista, u rezistentních případů

přichází na pomoc ještě neurochirurgie

a neuromodulační techniky, vyzbrojené

nejmodernějšími technologiemi. Vždy je

třeba koncentrovat pozornost na onemocnění,

které k neuropatické bolesti vedlo,

paralelně by měla probíhat symptomatická

terapie, ať už lokální či systémová, nejlépe

ve specializovaných centrech pro léčbu

bolesti.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené