Přeskočit na obsah

Respirátory budou výhradně pro zdravotnictví a záchranné složky

Premiér Andrej Babiš a náměstek ministra zdravotnictví prof. Roman Prymula se v úterý sešli s prezidenty zdravotnických komor, se zástupci 98 nemocnic a výrobci respirátorů v Česku. Jednali o organizaci péče při hrozící epidemii COVID-19. Jako hlavní problém premiér označil po těchto schůzkách nedostupnost ústenek a respirátorů.

„Problém, který řešíme, je dostupnost ústenek a respirátorů. Požádali jsme nemocnice, aby oznámily potřebu ústenek a respirátorů, zároveň nám výrobci oznámí dodavatelské možnosti. Na základě toho se domluvíme a budeme to centrálně koordinovat,“ uvedl premiér Babiš. „Pokud vím, nemocnicím aktuálně materiál nechybí, bavíme se hlavně o ambulantních lékařích a o lékárnících,“ dodal Babiš.

Informaci o poptávce ze strany zdravotnických zařízení shromažďuje ministerstvo zdravotnictví. Zároveň ministerstvo s účinností od středy 4. března 2020 do odvolání zakázalo mimořádným opatřením vývoz všech respirátorů třídy FFP3 mimo Českou republiku a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy. Ministerstvo financí vydá rozhodnutí o cenové regulaci respirátorů. Ministerstvo zdravotnictví ve středu dále informovalo, že hodlá zakázat také vývoz dezinfekce.

Podle prezidenta České lékařské komory je pro lékaře ambulantních služeb potřeba zajistit 200 tisíc kusů respirátorů, aby každý z 22500 lékařů a jeho sestra měli alespoň pět kusů pro začátek případné epidemie. To ministr Vojtěch bezprostředně komentoval jako přehnané. „S čísly, která od zástupců lékařů dostaneme, budeme pracovat. Nemyslím si ale, že je na místě, aby měl každý ambulantní lékař pět respirátorů. Musíme brát v úvahu míru rizika, že přijde do kontaktu s nakaženým pacientem. Mapujeme si také u výrobců reálné kapacity, které můžeme alokovat,“ řekl Vojtěch. Mezi ambulantními lékaři je podle něj priorita dovybavit praktické lékaře.

Fakultní nemocnice Motol podle ředitele Miloslava Ludvíka denně spotřebuje 3000 roušek, stanovená minimální zásoba na čtyři měsíce představuje 400 tisíc lůžek a dalších sto tisíc k normálnímu provozu. Na den by Motol měl mít tisíc respirátorů a v současnosti jich má k dispozici 2283.

„Situace s dostupností roušek a respirátorů je komplikovaná nejen v České republice, ale na celém světě. Celosvětová poptávka dosahuje stovek milionů respirátorů, výrobní kapacity jsou omezené a všechny státy s tím bojují. Snažíme se zajistit výrobní kapacity výrobců v České republice tak, abychom alokovali jejich kapacity pro zdravotníky,“ uvedl v poslanecké sněmovně ministr Adam Vojtěch. Jako prioritu jmenoval zásoby na infekčních odděleních a na příjmech v nemocnicích, následně další segmenty jako praktické lékaře, ambulantní specialisty a lékárníky.

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo v únoru přímo řízeným nemocnicím a doporučilo všem ostatním, aby vytvořily zásobu na čtyři měsíce plného provozu. Ne všechny takovou zásobu v současnosti mají, protože v době vydání pokynu už nebyly ochranné pomůcky na trhu snadno dostupné. Některé nemocnice se zásobily podstatně dříve.

Masarykova nemocnice v Rakovníku se předzásobila v době, kdy se objevily informace o výskytu nového typu koronaviru v Číně. „Trošku jsem se obávala, jestli ty zásoby nejsou moc velké, ale teď jsem ráda, že je mám. Máme pohotovostní balíčky na všech odděleních, takže připraveni jsme,“ uvedla pro ČTK náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Markéta Palková.

„Na trhu se již projevuje nedostatek ochranných pomůcek a s ním související zvyšování cen. Přestože dodavatelé nedodržují stanovené termíny, zásoby se nám daří postupně navyšovat, takže věříme, že nařízení ministra v požadovaném termínu naplníme,“ říká Adam Fritscher, tiskový mluvčí FN Olomouc.

„Momentálně mají naše lékárny čtyřměsíční zásobu roušek. Co se týče respirátorů, ty máme objednané a v řádu dnů či týdnů budou rovněž k dispozici,“ uvádí Pavel Žára, mluvčí FN Brno.

„Krajské nemocnice Královéhradeckého kraje jsou zásobené v doporučeném množství na běžný dvouměsíční provoz. Aktuálně je v celé Evropě nedostatek respirátorů FFP3, tudíž i my máme problémy s dodávkami. Z našeho pohledu máme dostatečnou zásobu na běžný provoz, situaci lze ale těžko odhadnout,“ uvádí Lucie Chytilová, PR manažerka Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje.

Akutní nedostatek roušek a respirátorů vedení nemocnic nehlásí. „Prozatím máme dostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky podle doporučení ministerstva zdravotnictví. A podle informací ministerstva by jich měl být dostatek zajištěný i v případě jejich potřeby v delším časovém úseku,“ sdělila Marie Heřmánková, mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice.

„Informace, které máme k dispozici, hovoří o tom, že nemocnice jsou ochrannými pomůckami vybavené, a to jak v ambulantní sféře, tak na lůžkových částech,“ potvrdila předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Aktivita státu je v takové situaci podle ní na místě. „Zajištění ochranných pomůcek je sice v zodpovědnosti zaměstnavatele, ale v případě mimořádných situací - epidemií, pandemie, by měl stát mít nástroje na zajištění ochrany zdravotníků a regulaci trhu nejen s osobními ochrannými pomůckami, ale také se zdravotnickými prostředky a léky,“ uvedla. Zdravotnické odbory po ministerstvu také chtějí metodický pokyn, jak v případě epidemie upravit pracovní režim v nemocnicích. „To především znamená snížit zátěž zaměstnanců. Nechceme se dostat do stejné situace, jakou zažívají zdravotníci v Číně,“ uvedla Žitníková.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené