Přeskočit na obsah

Resuscitace s podporou podtlaku zvýšila přežití

Do studie bylo zařazeno 1 600 pacientů, u nichž se předpokládalo, že k zástavě oběhu došlo z kardiálních příčin.

Byli randomizováni buď do skupiny se standardní kardiopulmonální resuscitací, anebo do skupiny, kde byly aktivní nejen komprese, ale i dekomprese hrudníku.

V té se komprese prováděly pomocí speciální pomůcky s pružným „zvonem“, který je přisát na pacientův hrudník a během dekomprese jej táhne vzhůru.

Zároveň je mezi ambuvak a intubační rourku přidáno zařízení, které posiluje negativní tlak v hrudníku dalším mechanismem. Jde o jednosměrnou chlopeň, jež blokuje přístup vzduchu do plic během dekompresní fáze, ale umožňuje ventilaci pozitivním přetlakem. To vytváří uvnitř plic podtlak, což zlepšuje plnění srdečních komor po každé kompresi.

Podle výzkumníků se při takovém postupu k srdci a mozku dostává třikrát více krve než při standardní resuscitaci. Všechny procedury dělali profesionální záchranáři. Přežití až po propuštění s uspokojivými neurologickými funkcemi (modifikovaná Rankinova škála tři a méně) bylo větší ve skupině s intervencí (9 versus 6 %), stejně jako jednoroční přežití. Plicní edém byl častější v intervenované skupině.

„To, že příčinou nízké účinnosti nepřímé srdeční masáže není ani tak nedostatečné nahrazení systolické funkce srdce, jako naopak nedostatečné plnění srdce v průběhu ‚diastoly‘, je dlouhodobě známá věc,“ komentuje studii vedoucí lékař dispečinku pražské záchranné služby MUDr. Ondřej Franěk.

„Situaci zhoršuje jakékoli řízené dýchání, jehož průvodním jevem je vytvoření přetlaku v hrudníku v době nádechu. Tento přetlak dramaticky omezuje už tak špatný žilní návrat a dále zhoršuje účinnost resuscitace.

Uvedená studie se pokouší eliminovat tento handicap kombinací dvou vzájemně se doplňujících metod – kardiopumpy zajišťující aktivní dekompresi hrudní stěny a ‚impedance treshold device‘, což je v podstatě ventil, bránící ‚nasávání‘ vzduchu do plic intubační rourkou během dekomprese hrudníku při srdeční masáži.

Logika uvedené kombinace se jeví správná a výsledky jsou povzbudivé. Publikovaný výsledek bych zatím nechápal jako ‚bití na poplach‘ a volání po okamžité změně metodiky resuscitace, ale spíše jako potvrzení, že daná kombinace je pravděpodobně bezpečná. To otevírá dveře provedení dalších studií, které by tento výsledek mohly potvrdit,“ dodává MUDr. Franěk.

(lon), Medical Tribune                                                                                                                                                        

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené