Přeskočit na obsah

Riziko rozvoje diabetu 2. typu souvisí s hladinou testosteronu

Rozvoj diabetu a role testosteronu

Pravděpodobnost rozvoje diabetu 2. typu je u mužů dvakrát vyšší než u žen, zejména ve věkové skupině 35–54 let. V porovnání se ženami u nich onemocnění propuká při nižší hodnotě indexu tělesné hmotnosti (BMI). Na rozvoji diabetu 2. typu se může podle odborných poznatků podílet hladina testosteronu – u mužů je riziková nízká hladina tohoto mužského pohlavního hormonu, u žen je to naopak zvýšená hladina testosteronu. Testosteron hraje roli v procesu ukládání tělesného tuku a nízká hladina tohoto hormonu u mužů může přispívat ke zvýšenému ukládání viscerálního tuku. Důsledkem je pak vyšší riziko rozvoje diabetu 2. typu. Snížená hladina testosteronu se podle statistik týká jedné šestiny všech mužů.

Komplikace se mohou lišit podle pohlaví

Přestože většina symptomů diabetu 2. typu je shodná u mužů i u žen, některé příznaky je možné pozorovat častěji u mužů (úbytek svalové hmoty) a jiné u žen (kvasinkové vaginální infekce, záněty močových cest). Rozdíly se týkají také potenciálních komplikací diabetu – ty bývají závažnější u žen než u mužů. Ženy také čelí vyššímu riziku úmrtí v souvislosti s diabetem než muži.

Komplikace diabetu 2. typu nastávají, pokud pacienti nemají své onemocnění pod kontrolou. K nejzávažnějším komplikacím patří neuropatie, retinopatie, kardiovaskulární onemocnění či poruchy funkce ledvin. Právě tyto komplikace, konkrétně onemocnění srdce, ledvin a psychické poruchy, jsou častější u žen-diabetiček než u mužů s diabetem. Specifikem pacientek s diabetem je také menopauza, která může kvůli hormonálním změnám dále zvyšovat glykemii a přispívat k nárůstu tělesné hmotnosti. Naopak typicky mužským problémem souvisejícím s diabetem 2. typu je erektilní dysfunkce, která se týká 45 % diabetiků a je způsobená poškozením cév, nervů a svalů.

Komplikace mohou ohrozit zdraví i život pacientů

Přestože diabetes 2. typu může ovlivňovat zdravotní stav obou pohlaví odlišným způsobem, komplikace tohoto onemocnění nelze kvůli potenciálně závažným dopadům na celý organismus jakkoliv podceňovat ani u žen, ani u mužů. Pacientům je kromě dodržování léčebného režimu nutné připomínat také význam fyzické aktivity a zdravého stravování.

Zdroj: https://www.news-medical.net/health/Diabetes-in-Men-versus-Women.aspx

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené