Přeskočit na obsah

Rytmus jazzu na pět dní přerušily hlasy těch, kdo hovořili o diabetu

Americká diabetologická asociace (ADA) letos organizovala již 76. vědecké zasedání, které se tentokrát konalo v New Orleans, hlavním městě státu Louisiana. Město, v jehož kreolské kultuře se mísí francouzsko‑španělské prvky, se v průběhu pěti červnových dnů stalo centrem světově uznávaných diabetologů a endokrinologů. Na 18 000 účastníků si s velkým očekáváním vyslechlo výsledky dlouho očekávaných studií LEADER a EMPA‑REG s liraglutidem a empagliflozinem, tedy léčivy, u kterých bylo kromě antihyperglykemizujících účinků prokázáno také snížení incidence či zhoršení již existujících kardiovaskulárních příhod, stejně jako mortality z této či obecné příčiny.

 

Nemalé úspěchy slavily i studie menších rozměrů, které přinesly exkluzivní informace z oblasti komplikací diabetu a jejich léčby, molekulární biologie, imunologie, transplantací, behaviorální medicíny i farmakoekonomiky, a v neposlední řadě se hovořilo o psychologických aspektech jednání s diabetickým pacientem, z nějž vychází úspěšné řízení vlastní léčby. Anglický termín self‑management popisuje potřebu splnění několika důležitých aspektů: prvně se jedná o adherenci ke zvolené farmakologické léčbě a především pak k nefarmakologickým opatřením, jež představuje aktivní životní styl – pravidelná sportovní aktivita a správné stravování. Předpokladem zvládnutí tohoto kroku je dostatečné vzdělání pacienta ze strany lékaře a samozřejmě vliv nejbližší rodiny, jenž spoluurčuje pozitivní přístup nemocného. Na něm se podílejí kladné emoce, absence pocitu viny a především smysl pro humor. Není to však jen lékař a rodina, pacienta na(ne)štěstí ovlivňuje společnost a úkolem všech zainteresovaných odborníků je spolupracovat na odstranění negativních společenských konvencí. Diabetik nerovná se přejídající se člověk ve stresu, i diabetické ženy mohou mít děti apod. „Nejprve žij a až poté buď diabetikem,“ tak v jedné větě shrnula správný přístup k diabetu doktorka Sheri R. Colberg‑Ochsová, jíž bylo pro následující období uděleno ocenění „Specialista roku na diabetes“. Tato žena trpí diabetem 1. typu od raného dětství a snad proto slaví takový úspěch při práci se svými pacienty, ale i s těmi, ke kterým se její rady dostanou alespoň nepřímo skrze deset knih, které o diabetu napsala.

Všichni letošní účastníci si stejně jako mnozí další nenechají ujít následující setkání ADA, které se bude konat v San Diegu ve dnech 9.–13. 6. 2017. A ti, kterým se to zdá být zadlouho, mohou zajet do Mnichova, kde se v polovině září sejde Evropská asociace pro studium diabetu (EASD).

A proč je kolem diabetu takové pozdvižení? Nejnovější statistiky poukazují na číslo 415 milionů diabetiků, ze kterých se v roce 2040 stane 642 milionů. Pojďme společně zabránit tomu, aby se tento počet i nadále zvyšoval. Diabetes dle slov Desmonda Schatze, prezidenta ADA pro medicínu a vědu, není natolik probíranou tematikou, jako je rakovina, virus HIV či zika, přesto počet lidí žijících s těmito nemocemi zdaleka nedosahuje počtu diabetiků ve světě. Diabetes jako světová pandemie – Jak se vám líbí? Jiná slova téhož klasika Mnoho povyku pro nic tady rozhodně neplatí. Motto letošního kongresu No more hiding aneb Již žádné skrývání by se snadno mohlo stát další mistrovou hrou. Snad by nebyla tragédií.

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené