Přeskočit na obsah

Sdružení radí ambulancím: Bez ochrany ordinujte jen na dálku

Sdružení ambulantních specialistů (SAS) vydalo pro ambulantní lékaře doporučení, aby posílili kvůli šíření viru SARS-CoV-2 opatření proti přenosu nákazy. „Od pondělí 16. 3. 2020 ordinujte vy ani vaše sestřičky pouze s užitím předepsaných respirátorů,“ radí sdružení. „Redukujte počet personálu v přímém kontaktu s pacienty tak, aby vám omezené množství ochranných prostředků vystačilo co nejdéle. Redukujte ordinační hodiny a zkraťte tak pro personál dobu možné expozice virem,“ uvádí dále.

Velmi podobná doporučení adresovalo lékařům také Sdružení praktických lékařů (SPL). „Od pondělí 16. 3. 2020 používejte striktně po celou ordinační dobu předepsaný respirátor a brýle. To platí i pro ostatní personál ordinace,“ radí SPL.

Kromě toho by měli podle SAS i SPL lékaři bránit šíření viru mezi pacienty, a tak pokud možno čas pro kontroly chronických pacientů a pro objednání pacientů s akutními potížemi, případně zrušit čekárny a pouštět pacienty po jednom. Vždy, kdy to je možné, by měli vystavovat na chronickou medikaci elektronický recept bez osobní návštěvy.

Pokud ovšem lékař nemá adekvátní ochranné pomůcky, nemá sebe a své pacienty vystavovat riziku přenosu onemocnění COVID-19, míní obě sdružení. „V okamžiku, kdy vám dojdou předepsané ochranné pomůcky, již nejste schopni zajistit bezpečný provoz ordinace. V takovém případě převeďte činnost vašich praxí do nouzového režimu. Za nejlepší považujeme ordinaci zcela uzavřít a event. poskytovat jen telefonické či elektronické konzultace, zajišťovat předpisy e-Receptů a vystavování e- Neschopenek bez fyzického kontaktu s pacientem,“ uvádí SAS.

„V současné epidemiologické situaci je třeba na každého pacienta s respiračním onemocněním pohlížet jako na potenciálně nemocného COVID-19. Takových pacientů vyšetří každá ordinace VPL řadu desítek denně a není dále možné, aby praktičtí lékaři pracovali bez ochranných prostředků,“ píše SPL.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka sice má lékař chránit své zdraví, ale nemůže pacienty nechat bez pomoci, ani když nemá ochranné pomůcky. „Neuzavírejte své ordinace, nemůžeme ponechat své pacienty bez pomoci. Zároveň je však důležité chránit si své zdraví i zdraví svých zaměstnanců. Nemocný lékař, sestra či laborant nikomu nepomohou. Proto vám doporučuji, abyste telefonicky či emailem kontaktovali své objednané pacienty a odložili jejich plánované kontroly a neakutní vyšetření do doby, kdy se situace stabilizuje a kdy budete ochrannými pomůckami vybaveni. K dispozici můžeme zůstat pouze akutním pacientům,“ radí prezident Kubek.

 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené