Sebevražda á la internet
Tato studie zkoumala typy zdrojů, které mohla osoba se sebevražednými úvahami najít prostřednictvím internetových vyhledávačů. Autoři studie se obzvláště zajímali o vymezení dostupnosti potenciálně škodlivých zdrojů, jako jsou např. prosebevražedná fóra. Ta bývají zahrnuta do dokonaných sebevražd a je o nich známo, že existují na webových stránkách.
Použitím pěti oblíbených internetových vyhledávačů (Google, Yahoo!, Ask.com, Lycos a Dogpile) a čtyř vyhledávacích termínů spojených se sebevraždou ("sebevražda", "jak spáchat sebevraždu", "sebevražedné metody" a "jak se zabít") sbírali autoři studie kvantitativní a kvalitativní údaje stran výsledků prohledávání. Několik spoluhodnotitelů přidělilo kódy a charakteristiky prvním 30 webovým stránkám pomocí kombinace vyhledávacího termínu a "sponzorovaných článků" na těchto stránkách, které pak byly potvrzeny konsensuálním hodnocením. Výsledky prohledávání byly klasifikovány jako prosebevražedné, protisebevražedné, neutrální, nepřítomnost "sebevražedné" stránky nebo chyba (tj. stránka nešla zobrazit). K další charakteristice podstaty informací na těchto webových stránkách byly sbírány dodatečné informace.
Neutrální a protisebevražedné stránky se objevily nejčastěji (ze 373 unikátních webových stránek 115 bylo kódováno jako neutrální a 109 bylo protisebevražedných). Zatímco prosebevražedné zdroje byly méně časté (41 webových stránek), byly však snadno přístupné. Snadno dostupné pomocí běžných webových vyhledávačů byly i podrobné návody k neobvyklým a smrtelným sebevražedným metodám.
V závěru autoři studie radí, aby se psychiatři a psychologové ptali pacientů na jejich používání internetu. Pacienti depresivní, se sebevražednými nebo potenciálně sebevražednými sklony, kteří pracují s internetem, mohou být obzvláště rizikoví. Klinikům tedy nezbývá než si přát, aby používání internetu bylo více "terapeutické" než škodlivé.
Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune