Přeskočit na obsah

Skepse a frustrace. Praktici jsou zklamaní, Moderny dostanou méně

Očkování zájemců o vakcínu proti COVID‑19 u praktických lékařů v průběhu května stále nezrychluje. Za týden mezi 12. květnem a 19. květnem aplikovali praktičtí lékaři 42 221 dávek, v průměru denně 6 031 dávek. To je méně, než kolik jich podávali v druhé polovině dubna, a je to zároveň hluboko pod kapacitou praktických lékařů i zájmem pacientů. Praktici deklarují, že by denně mohli očkovat až 50 000 dávek vakcín.

Vyhlídky měla zásadně zlepšit změna v distribuci vakcíny od firmy Moderna. Distributor Avenier 12. května podepsal změnu smlouvy, ve které souhlasil, že tuto očkovací látku začne dodávat praktickým lékařům přímo do ordinací. Praktici mají dostávat všechny dostupné dávky, které nejsou potřeba na druhé dávky v očkovacích centrech.

Premiér Andrej Babiš při té příležitosti oznámil, že do konce června má do ordinací praktických lékařů dorazit 454 000 dávek vakcíny firmy Moderna a že od 20. května začnou dostávat přinejmenším 50 000 dávek měsíčně. Ze 70 000 dostupných dávek jich místo slíbených 50 000 dávek bylo nakonec pro praktiky minulý týden určeno 37 000.

Znamená to, že v minulém týdnu byla Moderna pro 188 ordinací, dalších 384 ordinací dostane vakcínu Johnson & Johnson. Zástupci praktických lékařů si to vysvětlují chybným výpočtem, který prezentoval Národní dispečink očkování.

„Je to velmi frustrující, že se to číslo liší od toho, které jsme prezentovali s panem premiérem. Byli jsme uvedeni v omyl. Potíže s koordinací očkování a zásobováním praktiků vakcínami dlouhodobě dopadají jak na lékaře, tak na jejich pacienty, ochota se očkovat klesá, a to bohužel i u rizikových pacientů,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů ČR MUDr. Petr Šonka.

Není vyloučeno, že se příležitost očkovat co nejvíce rizikových pacientů, promeškanou kvůli nedostatku vakcín ve správnou dobu na správném místě, už nepodaří dohnat. „Všichni jsou z tohoto stavu unaveni, vidíme to v našich ordinacích, kde klesá zájem a k očkování se hlásí čím dál méně lidí. Dalším faktorem ovlivňujícím zájem o vakcíny je nižší počet nakažených koronavirem, lidé se tak už necítí bezprostředně ohroženi,“ říká MUDr. Cyril Mucha, člen výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP. „Celá řada pacientů v té frontě zemřela a očkování se nedočkala. V duších praktických lékařů a pacientů to zanechalo šrámy,“ dodal.

Podle doktora Šonky k 20. květnu stále byly v republice ordinace, které ještě nedostaly žádné vakcíny, ačkoli je objednaly.

Po tom, aby se k praktikům dostala vakcína firmy Moderna, volají jejich zástupci řadu týdnů a reakce státu byla pomalá. Je to důležité proto, že vakcín od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson, které jsou distribuovány k praktikům od počátku, přichází méně, než se očekávalo.

Využití vakcíny od společnosti AstraZeneca navíc zkomplikovaly reputační problémy. A problémů zřejmě přibude. Očekává se totiž, že Česká vakcinologická společnost ČLS JEP doporučí, aby vakcíny proti COVID‑19 od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson dostávali pouze šedesátníci a starší. Na doporučení se Česká vakcinologická společnost shodla, uvedl to Českému rozhlasu‑Radiožurnálu prof. Roman Prymula.

Naopak dobrou zprávou by mohla být změna v podmínkách skladování vakcíny od Pfizer/BioNTech. Evropská agentura pro léčivé přípravky EMA doporučila 17. května prodloužit dobu, po kterou lze přípravek uchovávat v běžné chladničce, na jeden měsíc. Dosud byla nejvyšší doporučená doba pro skladování vakcíny při teplotě od dvou do osmi stupňů Celsia pět dní.

Zástupci praktických lékařů usilují o distribuci vakcín od Pfizer/BioNTech, ale jsou skeptičtí k tomu, že by změna ve skladování zvýšila v této věci ochotu státu. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger před časem uvedl, že by tento přípravek mohl být k praktikům dodáván až poté, co se zmenší balení.

Podle dat Sdružení praktických lékařů praktici k 16. květnu aplikovali 485 000 dávek vakcín, z toho 33 000 vakcín Pfizer/BioNTech, 97 000 od firmy Moderna, 333 000 vakcín firmy AstraZeneca a 22 000 vakcín Janssen od firmy Johnson & Johnson. „Za dvanáct týdnů od startu očkování jsme kvůli nedostatku vakcín naočkovali množství pacientů, které bychom zvládli za dva týdny, kdybychom mohli jet naplno. Stát vůbec nevyužil naše kapacity, tato čísla mohla vypadat jinak,“ doplňuje MUDr. Šonka. Podle něj praktici plně proočkovali 65 000 lidí starších 80 let, 222 000 lidí mezi 70 a 80 lety, 113 000 ve věku mezi 60 a 70 lety a 40 000 ve věkové kategorii 50 až 60 let.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené