Přeskočit na obsah

Syndrom bílého pláště není neškodný

Syndrom bílého pláště je název pro poruchu, kdy se u pacienta v přítomnosti lékaře, často oblečeného právě v bílém, objeví vysoký krevní tlak. U některých lidí, kteří mají krevní tlak normální, se při návštěvě lékaře jeho hodnoty jen zvýší. Tomuto jevu se říká efekt bílého pláště. 

Odborníci ale nejsou přesvědčeni, že jde pouze o důsledek nervozity a úzkosti v neznámém lékařském prostředí. Zdá se, že jde o signál skrytých problémů s krevním tlakem, nejspíše o předchůdce skutečné hypertenze. Tito lidé mají rovněž vyšší pravděpodobnost dalších kardiovaskulárních onemocnění.

Přitom pečlivá diagnóza je základem pro správnou léčbu.

Jak syndrom bílého pláště zvládnout?

  • Zásadou je neomezit se pouze na jedno měření, ale zjišťovat hodnoty opakovaně. Ovšem opakované měření krevního tlaku v ordinaci může vyvolávat syndrom bílého pláště pokaždé znovu. Proto se výše krevního tlaku odečítá pomocí domácích přístrojů, a především z kontinuální monitorace krevního tlaku (tzv. Holteru) po dobu jednoho až dvou dnů.
  • Jako prevence se doporučují relaxační techniky – dechová cvičení nebo meditace. Jedno ze cvičení zapojuje smysly – dotyčný má napočítat tři věci, které kolem sebe vidí, dvě, které slyší a jednu, jíž se může dotknout. Tímto postupem se přestane tolik soustředit na to, co ho stresuje.
  • Někdy pomáhá nechat pacienta uvolnit chvíli v klidné místnosti. Případně opět využít výše popsaná dechová či relaxační cvičení.

Každopádně je třeba při projevech syndromu bílého pláště zpozornět a zjistit, zda se za ním neskrývají jiné vážnější potíže.

Normální TK je 120/80 mmHg, za hypertenzi se považují hodnoty nad 140/90 mmHg. Její riziko zvyšuje obezita, nedostatek fyzické aktivity, kouření a nadměrná konzumace alkoholu, stres, vysoký příjem soli, rodinná abamnéza, vyšší věk, poruchy funkce štítné žlázy, spánková apnoe, onemocnění ledvin a genetické faktory.

Zdroj: Tientcheu D et al. Target Organ Complications and Cardiovascular Events Associated With Masked Hypertension and White-Coat Hypertension: Analysis From the Dallas Heart Study. Journal of the American College of Cardiology, volume, 17–24 November 2015, Pages 2159-2169. doi.org/10.1016/j.jacc.2015.09.007

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené