Přeskočit na obsah

Těhotné kuřačky mají na svědomí špatnou funkci plic svých dětí

Kouření matky v těhotenství je astmatiků ve školním věku silně asociováno se zhoršenou funkcí plic, dokonce více než postnatální pasivní kouření.

Dětské astma je významným zdrojem morbidity amerických dětí, a těch, které trpí špatnou funkcí plic, bychom si měli všímat ještě více. To alespoň tvrdí vedoucí zmíněného výzkumu, Stacey-Ann Whittakerová Brownová z Icahn School of Medicine at Mount Sinai v New Yorku.

Jen málo studií přitom porovnalo vliv mateřského kouření v těhotenství a pasivního kouření ve školním věku na plicní funkce astmatiků. Mnoho dětí je bohužel vystaveno oběma typům expozice. Jejich matky kouří v těhotenství a pak nechávají děti žít v zakouřeném prostoru.

Jak postupuje poznání o příčinách a léčbě astmatu, zjišťujeme, že se na něm nepodílí zdaleka jen znečištění vzduchu. Ale právě to patří mezi ty nejškodlivější vlivy poškozující plicní funkce.

Výzkumníci analyzovali vztah mezi plicními funkcemi a typem kouření u reprezentativního vzorku dětí školního věku (6–11 let). Kohortu tvořilo 2 070 dětí, které se v letech 2007–2012 zúčastnily průřezového průzkumu NHANES, který je prováděn centrem zdravotnické statistiky americké CDC (Center for Disease Control).

Takto byly získány detailní informace o expozici dětí tabákovému kouři. Plicní funkce dětí byly měřeny spirometrií a aktuální expozice byla kvantifikována stanovením koncentrace kotininu v krvi, který je v toto směru spolehlivým markerem. Tento přístup umožnil rozlišit vliv prenatální a aktuální expozice tabákovému kouři.

Skoro 10 % dětí s astmatem i bez astmatu mělo zhoršenou plicní funkci. Vědci zjistili, že aktuální expozice tabákovému kouři byla u astmatiků nezávisle asociována s plicní obstrukcí, ačkoli rozsah této asociace byl malý. Prenatální expozice tabákovému kouři pak byla asociována s 2,5× vyšším rizikem rozvoje obstrukce u dětí s astmatem.

Tato studie podle autorů poukazuje na kouření v těhotenství jako období, které je obzvláště silně asociované se zhoršením plicních funkcí u astmatických dětí. Matčino kouření v těhotenství může děti s astmatem odsoudit ke špatné funkci plic v pozdním dětství a řada dalších studií ukazuje, že tento efekt může být i celoživotní.

Asociace mezi expozicí tabákovému kouři a zvýrazněním respiračních symptomů u dětského astmatu je velmi dobře známa. Omezení veřejného kouření vedlo k obecnému snížení expozice, ale u dětí je expozice této noxe nadále nepřiměřeně velká.

Zdroj: Stacey-Ann Whittaker Brown, Bian Liu, Emanuela Taioli. The Relationship Between Tobacco Smoke Exposure and Airflow Obstruction in US Children. Chest, 2018; 153 (3): 630 DOI: 10.1016/j.chest.2017.10.003

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené