Přeskočit na obsah

Tekutá biopsie u kolorektálního karcinomu má slibné výsledky

Přesnost metody se blíží 90 %. Tato zjištění uvedl na Gastrointestinal Cancer Symposium v San Franciscu doktor Wen-Sy Tsai.

Studie zahrnovala 620 dospělých obyvatel z Taiwanu s adenomatózními polypy, různě pokročilými karcinomy i zdravé jedince. U všech byla provedena analýza 2 mililitrů standardně odebrané krve a výsledek byl ve slepé analýze porovnán s kolonoskopií. Koloskopie s následnou biopsií potvrdila u 111 z nich adenomatózní polypy a u 327 kolorektální karcinom v různých stádiích. U zbylých 182 pacientů nebyly nalezeny žádné známky onemocnění a posloužili jako kontrolní skupina.

Korelaci kolonoskopie a tekuté bipsie porovnávali nezávislí odborníci. Při použití výsledků koloskopie jako definitivního potvrzení diagnózy pak zjistili, že specifita testu, tedy správné určení negativního výsledku u zdravých jedinců, dosáhla 97,3 procenta. Senzitivita metody, to znamená správné určení pozitivního výsledku, byla u prekancerózních lézí 77 procent a u kolorektálního karcinomu všech stupňů 87 procent. Přesnost testu se pohybovala mezi prekancerózními a kancerózními vzorky od 84 až 88 procent.

I přes jednoduchost a větší komfort pro pacienta u tekuté biopsie však koloskopie zůstává zlatým standardem pro diagnózu, biopsii tumoru či odstranění polypů. UZA

Zdroj: Tsai WS, et al. Gastrointestinal Cancers Symposium. Prospective clinical study of circulating tumor cells for colorectal cancer screening" GICS 2017; Abstract 556.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Máme se bát chřipky?

29. 11. 2021

Máme se bát chřipky? Pod tímto názvem se 22. listopadu 2021 konal seminář organizovaný Medical Tribune v pražském ILF. Tématy byly onemocnění…