Testy metodou PCR nově doplní rychlotesty
Světová zdravotnická organizace WHO vyzvala státy, postižené nákazou COVID-19, aby přistoupily k testování lidí na tuto nemoc ofenzivně. Argumentem jsou dobré zkušenosti s taktikou masivního testování z Jižní Koreji, Tajvanu a také z italského městečka Vo. To dokázalo zastavit nárůst počtu nakažených opakovaným plošným testováním obyvatel.
Diagnostika v akutní fázi onemocnění COVID-19 se podle doporučení WHO vždy opírá o přímý průkaz nukleové kyseliny viru SARS-CoV-2 metodou PCR. Výsledky sérologických testů je podle tohoto stanoviska nutné potvrdit přímým průkazem viru.
Do systému testování je v Česku zapojeno k 17. březnu 36 laboratoří a jejich počet roste. Přesto někteří pacienti čekají na testování nebo na výsledek testu příliš dlouho.
„Limitujícím faktorem je v tuto chvíli kapacita laboratoří a jejich analyzátorů. V několika krajích se bude testovací kapacita navyšovat významně,“ uvedl prof. Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví.
Pomoci posílit testování v Česku by mělo 150 tisíc kusů takzvaných rychlotestů z Číny. Jejich výhoda je, že poskytnou výsledek za třicet minut. Nevýhodou je riziko falešné negativity u pacientů, kteří ještě nemají rozvinutou imunitní reakci na virus.
„Měníme strategii. Kdo přijde s příznaky do odběrového místa, budeme používat rychlé testy. Pokud budou pozitivní, bude proveden odběr pro potvrzení PCT metodou,“ uvedl Prymula.
Zdroj: MT