Přeskočit na obsah

Tiotropium i pro mladší pacienty s CHOPN

Post hoc analýza podskupiny pacientů ze studie UPLIFT mladších 50 let zahrnovala skupinu 356 probandů a stejný počet kontrol. Tento soubor mladších pacientů při léčbě tiotropiem vykázal za čtyři roky snížení míry poklesu plicních funkcí o 34 % v porovnání s věkově srovnatelnou kontrolní skupinou. Výsledky zároveň svědčí o tom, že mladší pacienti léčení tiotropiem jsou vystaveni nižšímu riziku exacerbace (o 27 % oproti kontrolní skupině).

„Výsledky studie jsou velmi důležité pro klinickou praxi, protože jde o první velkou dlouhodobou práci, která ukazuje, že léčba pomocí dlouhodobě působících anticholinergik znamená podstatný přínos pro pacienty v raném stadiu CHOPN. Analýza UPLIFT ukázala, že významné zhoršení plicních funkcí nastává u této nemoci časně, a je známo, že exacerbace urychlují její postup.

Nová analýza potvrzuje, že bychom měli léčit CHOPN v raných stadiích medikací, jako je tiotropium, které může zlepšit funkci plic a kvalitu života a snížit exacerbace,“ řekl profesor Marc Decramer, vedoucí výzkumný pracovník UPLIFT, profesor medicíny a vedoucí oddělení respiračních onemocnění na Katolické univerzitě v Lovani v Belgii.

Charakteristika studie

Studie UPLIFT (Understanding Potential Long‑term Impacts on Function with Tiotropium) byla čtyřletá multicentrická mezinárodní randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná, paralelně uspořádaná studie zahájená v prosinci 2002. Zúčastnilo se jí 5 993 žen a mužů se středně těžkou až velmi těžkou formou CHOPN.

Pacienti byli rovnoměrně rozděleni k příjmu jedné denní 18μg dávky tiotropia nebo placeba, přičemž směli dále užívat běžně předepisované respirační léky s výjimkou inhalačních anticholinergik. Primárním sledovaným parametrem byl roční pokles hodnoty FEV1. Sekundárními parametry pak byly roční pokles hodnot FVC, SVC, čas do první exacerbace, čas do první exacerbace vyžadující hospitalizaci, počet exacerbací a kvalita života hodnocená pomocí respiračního dotazníku Nemocnice sv. Jiří (St. George Respiratory Questionnaire, SGRQ).

Analýzou výsledků studie se zjistilo, že zlepšení hodnot primárního sledovaného parametru (pokles FEV1) zůstalo v porovnání s placebem zachováno v průběhu celého čtyřletého období. Co se týče sekundárních parametrů, bylo ve skupině s tiotropiem zjištěno snížení rizika exacerbací, s tím souvisejících hospitalizací a rizika respiračního selhání. Průměrné celkové SGRQ skóre bylo rovněž lepší ve skupině s tiotropiem.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené