Přeskočit na obsah

„Umělý pankreas“ už není sci‐fi

Jako každoročně se i letos sešlo přes 15 000 špičkových vědců, lékařů a dalších zdravotníků z celého světa na výročním kongresu Americké diabetologické asociace, aby společně sdíleli své poznatky a diskutovali nad výsledky výzkumů a studií, léčebnými postupy a způsoby, jak zvládat boj s diabetem. Letošní kongres, který ve dnech 25. až 29. června hostilo Orange County Convention Center v Orlandu na Floridě, byl 70. v pořadí a přinesl řadu zajímavých informací.

Mezi nosná témata letošního setkání diabetologů patřily příspěvky týkající se hodnocení přínosů a rizik thiazolidindionů – zejména aktuální přehodnocování bezpečnostního profilu rosiglitazonu (více viz článek na str. A6).

Byly zde prezentovány i výsledky časných klinických studií s novými léčivy, jako jsou inhibitory sodiko‐glukózového kotransportéru 2 (inhibitory SGLT2), například dapagliflozin. Jeho přidání k metforminu vedlo ke zlepšení glykemické kontroly dokonce i u pacientů, kteří neodpovídali na monoterapii metforminem.

Nový analog glukagon‐like peptidu 1 (GLP‐1), taspoglutid, prokázal kromě příznivého účinku na ovlivnění glykémie i významný vliv na pokles tělesné hmotnosti, což je u diabetiků druhého typu zvláště přínosné.

Neméně zajímavá byla prezentace nové – inhalační formy inzulinu (Technosphere), hodnocené v randomizované studii u diabetiků druhého typu.

Tento nový přípravek se po přidání k inzulinu glargin, podávanému večer, vyrovnal v účinnosti dvakrát denně podávanému premixovanému bifazickému inzulinu aspartu.

Diskuse vzbudilo také sdělení o výsledcích klinické studie s „umělým pankreatem“, který přestává být science‐fiction, neboť se zvažují reálné kroky k tomu, aby se stal dostupným pro pacienty. Jeho účinnost byla porovnávána s inzulinovou pumpou a výsledky vypadají velice nadějně.

Velká pozornost účastníků kongresu se soustředila i na pětileté výsledky studie ACCORD. Některé z prezentovaných závěrů přinášíme ZDE.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené