Přeskočit na obsah

Užívání multivitaminů v těhotenství zřejmě chrání před autismem

Vědci využili švédských zdravotních registrů k prozkoumání 273 dvojic matek s dítětem, jejichž věk se na konci sledování pohyboval mezi čtyřmi a patnácti lety.

Autismus s intelektovým postižením byl diagnostikován u 0,3 % dětí, jejichž matky užívaly během těhotenství multivitaminy, zatímco u dětí, jejichž matky multivitaminy nebraly, to bylo 0,5 %. Po zahrnutí dalších okolností včetně neuropsychiatrického stavu matek se ukázalo, že užívání multivitaminů vede ke snížení rizika autismu s postižením intelektu o 30 %. U autismu bez postižení intelektu se souvislost neprokázala. Kromě toho se ale neprokázala ani souvislost mezi užíváním kyseliny listové a železa a rizikem autismu.

Vědci připouštějí, že jejich analýza má zásadní omezení, a upozorňují, že jejich zjištění sama o sobě by neměla měnit současnou praxi.

Zdroj: DeVilbiss EA et al. Antenatal nutritional supplementation and autism spectrum disorders in the Stockholm youth cohort: population based cohort study. BMJ 2017; 35. Published 04 October 2017. doi:https://doi.org/10.1136/bmj.j4273

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Máme se bát chřipky?

29. 11. 2021

Máme se bát chřipky? Pod tímto názvem se 22. listopadu 2021 konal seminář organizovaný Medical Tribune v pražském ILF. Tématy byly onemocnění…