Přeskočit na obsah

Užívání statinů zvyšuje riziko cukrovky, ale výhody převažují

Vědci využili údaje více než 3200 osob z amerického Diabetes Prevention Program. Šlo o vysoce rizikové pacienty (vysoké BMI, porušená glukózová tolerance) s randomizovanými třemi typy léčby: s metforminem, s intenzívní změnou životního stylu a s placebem. Pacienti rovněž dostávali statiny podle úvahy svých lékařů. Po 10 letech užívalo statiny 35 % z nich.

Užívání statinů bylo spojeno s nárůstem rizika diagnózy diabetes mellitus 2. typu o 36 %. Tento počet se snížil na 27 % po zakalkulování rizikových faktorům přítomných už při vstupu do studie a dalších klinických kritérií, použitých pro rozhodnutí o potřebě nasadit statiny. U pacientů s pouhou změnou životního stylu užívání statinů snížilo sekreci inzulinu.

Uvedená zjištění se shodují s předchozími studiemi, podle nichž statiny významně zvyšují riziko diabetu 2.typu. I přes množící se důkazy tohoto vlivu odborníci upozorňují, že doporučení pro nasazení statinů se nemění – jejich benefity převažují nad nevýhodami. Podle autorů uvedené americké studie je potenciálně mírné zvýšení rizika diabetu při užívání statinů vyváženo významným snížením rizika infarktu myokard a mrtvice.

Zdroj: Crandall JP et al. Statin use and risk of developing diabetes: results from the Diabetes Prevention Program. BMJ Open Diabetes Research & Care. Published online October 23, 2017. http://dx.doi.org/10.1136/bmjdrc-2017-000438

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené