Přeskočit na obsah

V ČR se objevily první případy viru Zika, MZ: Informace o postupu dostali všichni zdravotníci

V Česku se objevily první dva případy viru zika. Jde o muže a ženu, kteří se zhruba před dvěma týdny vrátili z dovolené v rizikové oblasti. Muž pobýval na Martiniku, žena v Dominikánské republice. Žena není těhotná, takže nehrozí nebezpečí pro plod. Oba měli chřipkové příznaky a vyrážku, léčí se ambulantně. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) to dnes řekl novinářům. Zdůraznil, že nejde o šíření infekce v Česku.

Osmapadesátiletý muž a devětačtyřicetiletá žena navštívili ambulanci pražské Nemocnice Na Bulovce. "Byli vyšetřeni a byl laboratorně potvrzen virus zika. Nicméně vzhledem k dobrému klinickému stavu nemocných bylo rozhodnuto o ambulantním léčení," řekl Němeček.

"Jde o zavlečené onemocnění z oněch oblastí, kam jsme nedoporučovali našim občanům cestovat," uvedl ministr. Připomněl, že tento virus je nebezpečný pouze v těhotenství. "Pokud nejste těhotnou ženou nebo neplánujete těhotenství, tak se v podstatě projevuje jako chřipka," doplnil.

Muži bude doporučeno, aby půl roku po onemocnění neměl nechráněný pohlavní styk. Dotaz bude vznesen i na to, zda jeho případná partnerka není těhotná. Po prodělané nemoci nebyly popsány žádné komplikace, u ženy tedy žádná další opatření po vyléčení nutná nebudou.

Bulovka eviduje podle primářky Hany Roháčové už více podezření na nákazu virem zika, testy ji potvrdily až u těchto dvou případů. Zájemců o testy přibývá, je víc i těch, kteří se radí o nebezpečích před cestou do rizikových zemí. Testy provádí národní referenční laboratoř v Ostravě, která má k dispozici potřebné vybavení.

 

Vláda již dříve rozhodla, že v souvislosti s případným výskytem tohoto viru v Česku se nebudou přijímat žádná speciální opatření. Vzhledem k tomu, že se nepřenáší vzduchem jako chřipka, nebude se v ČR aktivovat systém pro zvládání vysoce nakažlivých nemocí.

"V současné době se připravuje společný algoritmus postupu zdravotnických zařízení. Je to pod dohledem zdravotní a bezpečnostní komise EU a Evropského centra pro kontrolu nemocí," řekl Valenta s tím, že do společného návrhu přispělo také Česko.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli viru zika celosvětový stav nouze. Nákaza se zřejmě přenáší z matky na plod, možná i pohlavním stykem. Nepřenáší se vzduchem jako chřipka, proto se v ČR nebude při podezření aktivovat systém pro zvládání vysoce nakažlivých nemocí.

Místopředseda České gynekologické společnosti Vladimír Dvořák ze zkušeností své brněnské ordinace soudí, že ženy v Česku zatím velké obavy z nákazy virem zika nemají. "Teoreticky by nebezpečí hrozilo, kdyby se nějaká těhotná, zejména v časném stadiu těhotenství, vrátila z Latinské Ameriky, z té teplejší severní části, ale zatím jsem žádnou zkušenost neměl. Buď to neříkají, anebo tam necestují," řekl s tím, že nic takového neslyšel ani od nikoho ze svých kolegů.

Profesor Pavel Calda z gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice na webu www.actualgyn.com v článku nazvaném "Je ohrožení těhotných zika virem reálné, nebo se jedná o koincidenci a fikci?" připomněl, že souvislost mezi virem zika a poškozením mozku lidských plodů nebyla dosud potvrzena klinickou studií.

Prudký nárůst počtu případů mohl podle něj zčásti nastat tím, že i dřív se takové děti rodily, nevedla se ale důkladná evidence. Naopak po zveřejnění hrozby se sleduje obvod hlavy u každého novorozence, nejsou přitom stanoveny parametry, jaké děti do postižené skupiny zařazovat.

Valenta řekl, že co se týče dosavadního nepřesného sledování, je nutno s těmito průvodními jevy počítat a odlišit objektivní údaje od neobjektivních. "Sice uvádějí, že statistiky na to mohou poukazovat, ale vědecký průkaz ještě není. To bude chvíli trvat," uvedl.

"Pokud lze onemocnění virem zika dávat do souvislosti s onemocněním plodu v děloze, potom budou potřeba dobře provedené studie, ne jen jednotlivé případy, které doloží souvislost přenosu na plod v děloze, a jaká je pravděpodobnost, že plod opravdu onemocní," napsal Calda.

K doporučeným postupům doplnil, že při pobytu v zasažených oblastech je vhodné se chránit repelenty s DEET, picaridinem a IR3535. Tyto látky by měly být bezpečné pro použití během těhotenství.

Lékaři by se měli ptát v rámci anamnézy těhotných žen, zda v těhotenství cestovaly do oblastí nákazy. Vyšetření by měli nabízet jen ženám s obtížemi během dvou týdnů od návratu z cesty do míst s infekcí virem zika. Tyto ženy by měly být vyšetřeny také na dengue a virus chikungunya.

Komerční testy zatím nejsou. Laboratoře používají technologie RT-PCR, stejně jako vyšetření protilátek. U žen s obtížemi by plod měl být vyšetřen ultrazvukem bez ohledu na výsledek testu na přítomnost viru zika. Sonografie by měla být provedena rovněž u žen bez obtíží, které v těhotenství rizikové oblasti navštívily. Pokud se u nich prokáže plod s abnormálně malou hlavou, lze učinit pokus o diagnostiku z plodové vody pomocí PCR.

Ultrazvukové vyšetření by se mělo opakovat každé tři až čtyři týdny. Po porodu by měl být učiněn pokus o průkaz viru v placentě, pupečníku a krvi z pupečníku. Také u novorozenců by měla být vyloučena či potvrzena infekce virem zika a měli by dostat adekvátní péči. Prevence ani léčba infekce virem zika zatím neexistuje.

České ministerstvo zahraničí už v prosinci varovalo před výskytem viru v Brazílii a Kolumbii, později upozornění rozšířilo na celý region Latinské Ameriky. Českým občanům v této oblasti úřady doporučily chránit se před bodnutím hmyzu. Těhotné či ženy, které se chystají otěhotnět, by do zemí Latinské Ameriky vůbec neměly cestovat.

Mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch ČTK sdělil, že ze zasažených zemí zůstává nadále Dominikánská republika jednou z nejpopulárnějších destinací. "Registrujeme pouze několik jednotlivých případů, kdy jsme těhotným ženám umožnili zdarma změnit destinaci. Podobně postupují i velké německé cestovní kanceláře," uvedl.

Slovensko má první podezření na onemocnění virem zika

Slovensko má první případ podezření na onemocnění virem zika. V nemocnici v Prešově na východě země byla ve středu hospitalizována žena, která se vrátila z Jižní Ameriky s příznaky nespecifikovaného virového onemocnění. S odvoláním na vyjádření mluvčí nemocnice o tom dnes informoval slovenský veřejnoprávní rozhlas a televize RTVS.

"Zdravotní stav pacientky je stabilizovaný. Byly jí odebrány vzorky moči a krve k identifikaci přítomnosti viru zika," uvedla mluvčí prešovské nemocnice Renáta Cenková.

Zatím není známo, kdy by mohly být známy výsledky analýzy vzorků, kterou nemocnice provede ve spolupráci s virologickou laboratoří v Hamburku.

Dva případy viru zika byly potvrzeny v Česku. Jde o muže a ženu, kteří se zhruba před dvěma týdny vrátili z dovolené v rizikové oblasti.

Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky, nemoc má ale ve většině případů mírný průběh. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť se nákaza spojuje s nedostatečným vývinem mozku.

Nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) se již rozšířila do více než 30 zemí. K nim patří především latinskoamerické země. Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli viru zika celosvětový stav nouze. Virus přenáší komár, který v Česku ani na Slovensku nežije.

ČTK

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené