Přeskočit na obsah

V nemocnici se nakazí každý dvacátý pacient

- Ročně zemře v Evropě 37 tisíc lidí na nemocniční infekce

- Třetině infekcí se přitom dá předejít

- České nemocnice jsou na tom mírně nadprůměrně

Do nemocnic se lidé chodí léčit, jenže zhruba každý dvacátý pacient tam naopak onemocní. Alespoň v Česku. Celoevropský průměr je přitom každý čtrnáctý pacient. Vyplývá to z čerstvých evropských statistik.

Výzkum ukazuje, že nejhůř takzvané nemocniční infekce řádí ve Španělsku, kde skolí téměř každého desátého "maroda".

Každý stý zemře

Evropský průměr je sedm procent. Češi jsou proto se svými sto padesáti tisíci "nově onemocněnými" (pět až sedm procent) v "lepší polovině".

"Přesto mají tyto infekce na svědomí stejný počet obětí jako dopravní nehody," řekl včera Vlastimil Jindrák z Nemocnice Na Homolce. V celé Evropě zemře necelá setina těch, kteří některou z infekcí onemocní. Dohromady to činí třicet sedm tisíc mrtvých ročně.

Statistiky ovšem zaznamenaly i další varovný údaj: vysoké výdaje na boj s těmito onemocněními. Léčení infekcí v EU ročně stojí v přepočtu 112 miliard korun. Za tuto částku by české zdravotnictví mohlo fungovat půl roku.

Prevence o třetinu

Tématem nemocničních infekcí se kvůli alarmujícím číslům začala zabývat i EU. V Praze se proto dnes sejdou na mezinárodní konferenci odborníci na tuto problematiku.

Ve Spojených státech například proběhlo několik výzkumů, které se snažily najít aspoň částečnou cestu k prevenci nemocničních infekcí. Údajně se dá předejít asi třetině případů: nejlépe prevence zabírá u infekcí močových cest, krevního řečiště a infekcí v místě chirurgického zákroku.

Naopak obtížněji se dá předejít zápalu plic, který obvykle vznikne jako důsledek léčby jiné choroby.

Prevence přitom v řadě případů vypadá jako souhrn banálních opatření. "Nejvýznamnější je mytí a dezinfekce rukou nemocničního personálu," uvádí osvětový materiál na stránkách českého ministerstva zdravotnictví.

Tato zdánlivá samozřejmost se totiž v kalupu nemocničního provozu často zanedbává. Na odděleních, jako je jednotka intenzivní péče, kde se návštěvy musí oblékat do návleků a pláště, občas totiž personál pacienty navštěvuje ve stejném oblečení, které nosí v méně izolovaných částech nemocnice.

I proto se dá říct, že neumyté ruce nebo nevyměněné rukavice na jedno použití pacientovi prodlouží pobyt na lůžku v průměru o týden.

Navíc, léčení infekcí si většinou vyžádá nasazení antibiotik, což zhoršuje další problém, jímž se pražská konference zabývá: rostoucí odolnost Evropanů vůči léčebným účinkům antibiotik.

Tento druh léků se podle statistik předepisuje víc, než je potřeba. Podle údajů ministerstva zdravotnictví je nesprávně předepsána až polovina z nich. Český rozpočet to stojí asi miliardu korun ročně.

Podobná situace je i v ostatních evropských státech, nižší spotřebu antibiotik mají pouze skandinávské země a Nizozemsko.

infekce v datech

- Nemocniční infekcí se v Česku každý rok nakazí 150 tisíc lidí.

- V celé Evropské unii je takových nemocných přes 4 miliony, jejich léčení stojí ročně 4,5 miliardy eur.

- Infekce hospitalizaci prodlužují v průměru o týden.

- Třetině infekcí se dá předcházet přísnějším dodržováním pravidel hygieny a dezinfekce.

HROZBA NEMOCI. Infekce močových cest nebo krevního řečiště. To jsou nejčastější nemocniční infekce, kterými se na klinikách nakazí pacienti. Podle aktuálních statistik se v EU v nemocnicích infekcemi nakazí každý čtrnáctý člověk.

 

HN, Petra Pospěchová

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené