Přeskočit na obsah

Valná většina respirátorů KN95 na webu neměla CE

V Česku se prodávají desítky různých padělků respirátorů, tvrdí poradenská společnost Porta Medica a Asociace nanotechnologického průmyslu ČR na základě vlastní rešerše. Jejich pracovník nakoupil během tří hodin na internetu 54 různých respirátorů KN95 nalezených přes srovnávače cen Zbozi.cz a Heureka.cz. Ty pak byly zkontrolovány.

Ukázalo se, že 53 značek respirátorů KN95 z 54 zkoumaných kusů nemělo v pořádku označení CE. Některé výrobky je neměly vůbec. U 20 respirátorů prodejci uvádějí padělaná označení CE a více než sedm značek přitom podvodně deklaruje neexistující certifikát EU. Respirátory falešně opatřují označením CE dokonce se čtyřmístným číslem notifikovaných zkušeben, které jim však certifikát prokazatelně nevydaly.

Podíl nelegálních respirátorů KN95 bez CE nebo s falešným CE tvořil mezi nakoupenými produkty KN95 přes 98 %, uvádí Porta Medica a Asociace nanotechnologického průmyslu. Mezi produkty s podvodně deklarovaným certifikátem jsou i dětské respirátory.

„Vzhledem k tomu, že každou nelegální značku respirátorů KN95 prodává průměrně šest dodavatelů, odhalil tím pracovník současně stovky prodejců nelegálních respirátorů KN95 bez označení CE nebo s padělaným CE,“ píše se ve zprávě Porta Medica a Asociace nanotechnologického průmyslu. Na žádný z nakoupených respirátorů se přitom ani nevztahovaly dočasné výjimky udělované Českou obchodní inspekcí v první polovině roku 2020.

U výrobků, které nemají v pořádku CE, nejde brát za prokázanou jejich funkčnost. Česká obchodní inspekce dlouhodobě kritiku za nečinnost ve věci falešných respirátorů odmítá. Upozorňuje, že provádí každý měsíc stovky kontrol zaměřených na ochranné prostředky dýchacích cest a udílí zákazy dodávání na trh i pokuty. Podle Jakuba Krále z Porta Medica nepostupuje Česká obchodní inspekce proti nelegálním prodejům respirátorů z Číny efektivně. „Zákaz dodávání na trh není zcela adekvátní řešení, obzvláště za situace, kdy se na trhu objevují padělky nebo dokonce nebezpečné výrobky, které při technických zkouškách nesplňují základní požadavky na bezpečnost a účinnost. V takovém případě je na místě kombinace jiných opatření, konkrétní stažení z trhu či dokonce z oběhu (od konečných uživatelů), fyzická likvidace a přísné pokuty, které svou výší nebudou pod úrovní nákladů za základní certifikaci. Není správné, aby byla pokuta „levnější“ než splnění zákonné povinnosti,“ podotkl Jakub Král.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené